Nemanja Ćipranić: Osuđen na samog sebe 1Foto: printscreen youtube

Reditelj Nemanja Ćipranić je poslednjih dana jedno od najpominjanijih filmskih imena u medijima zbog skandala u vezi sa stopiranjem filma „Mezimica“.

Kako je još u ranoj fazi ovog projekta rekao: „Mezimica“ je akcioni triler, koji prati dešavanja u životu antiheroja, bivšeg policajca Milutina, koji sada radi kao makro. To je priča o iskupljenju i žrtvovanju, kao i posebna percepcija društva i zemlje u kojoj živimo – najavio je svojevremeno reditelj ne sluteći da će scenario ovog ostvarenja biti danas na Tviteru i da će producent od njega odustati nedelju dana pre snimanja. Iako je 2017, na konkursu za sufinansiranje komisija Filmskog centra Srbije izabrala ovaj film i u obrazloženju ga ocenila modernim akcionim ostvarenjem, na reditelja kao i na scenaristu Dimitrija Vojnova su ubrzo krenuli pritisci sa zahtevima da se menja scenario jer negativci u filmu ne mogu biti korumpirani srpski policajci koji zarađuju od šverca ljudskim organima. Ovim povodom se Ćipranić nije oglašavao, a njegova izjava na početku projekta o tome da se nada da će ga Filmski centar Srbije podržati, kao i uverenje da će Mezimica pokrenuti srpsku žanrovsku scenu i promeniti neke standarde u domaćoj kinematografiji trenutno imaju neočekivanu konotaciju. Ovdašnja publika Ćipranića zna po filmu „Amanet“ koji je 2015, učestvovao u takmičarkom programu za najbolje debitantsko ostvarenje u celom svetu na festivalu u Montrealu . Ćipranić je tada bio najmlađi učesnik festivala. Režirao je i pet epizoda serije „Sinđelići“ i muzičke spotove, a njegov prvenac, po žanru triler, s referencama na Kloda Šabrola i američku noar kinematografiju definišu Ćipranićev rediteljski rukopis okrenut zapadnjačkoj filmskoj školi. Zbog toga je prema sopstvenim rečima i upisao i diplomirao filmsku režiju na Institutu SAE, a ne na državnom fakultetu, čiji mu način rada nikad nije bio blizak.

Edukacija na SAE Institutu mu je mnogo značila i zato što je podrazumevala da studenti bivaju odmah gurnuti u vatru. Taj sudar sa realnošću gde se greške ne praštaju mnogo i gde je autor osuđen na samog sebe Nemanja smatra pravim načinom učenja. Za njega je snimanje filma, kako je jednom kazao kao „trčanje maratona ili odlazak u rat“, a kreativnost „sloboda izražaja“. Nemanja Ćipranić je rođen 15. marta 1982. godine u Beogradu i uveren je da je u kinematografiji najteže završiti film.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari