Olaf Šolc: "Šolcomat" posle Angele 1Foto: EPA-EFE/ CLEMENS BILAN

Samouverenost je osobina koju svaki političar, ukoliko želi da bude uspešan, mora da ima.

Nemački kancelar Olaf Šolc ima je očigledno napretek.

Kada je, u avgustu 2020. godine, nominovan za kandidata Socijaldemokratske partije (SPD) za kancelara, retko ko je verovao da će u tome uspeti.

Činilo se da su socijaldemokrate u nezaustavljivom padu, a Šolc je prethodne 2019. izgubio i na izborima za predsednika stranke.

Mesecima je javno ismevan zbog načina na koji je vodio predizbornu kampanju. Delovao je kruto i dosadno, ali je neumorno ponavljao da će pobediti i postati kancelar.

„Bilo bi dobro da se CDU i CSU odmore u opoziciji“, govorio je u predizbornoj kampanji prvi socijaldemokrata posle 16 godina i Gerharda Šredera na mestu kancelara.

Izborom i polaganjem zakletve Šolc (63) je juče postao deveti savezni kancelar u posleratnoj Nemačkoj i nasledio Angelu Merkel iz Hrišćansko demokratske unije.

Sa Merkel je izuzetno dobro sarađivao najpre kao ministar rada i socijalnih pitanja, a zatim kao ministar finansija i vicekancelar, u vladama „velike“ CDU-SPD koalicije.

Suočio se, ipak, sa oštrim kritikama da je „spavao na vlasti“ tokom „skandala Vajrkard“, kada je nemački provajder finansijskih usluga optužen za vođenje lažnih knjiga i manipulativno poslovanje.

Nezavisno telo za finansijski nadzor Nemačke, navodno nije primetilo da je 1,9 milijardi evra „isparilo“ 2020. godine.

Šolc je, međutim, ipak dobio pohvale za način na koji je vodio zemlju kroz ekonomsku krizu izazvanu pandemijom.

„Sve je to skupo, ali da ništa nismo uradili bilo bi još skuplje“, rekao je svojevremeno Šolc koji je, prošlog proleća, najavljivao da će njegovo ministarstvo „uz pomoć bazuke“ raditi ono što je neophodno da bi najjača evropska ekonomija uspešno prebrodila krizu.

Često je bio predmet ismevanja zbog monotonog govora i strogog izgleda.

Dobio je nadimak „Šolcomat“.

Dojče vele piše da je Šolc ekstrovertan, ne pokazuje emocije, kontroliše se maksimalno.

Po tome liči na prethodnicu Merkel.

„Čak i u trenucima najvećeg veselja, on liči na nekog britanskog batlera. Ljudi koji ga dugo poznaju i s njim sarađuju kažu da nikada nisu doživeli da on podigne glas ili čak viče – pa ni onda kada je besan“, piše DW.

Rođen je 1958. u Osnabriku, ali je odrastao u Hamburgu.

Studirao je pravo i bavio se advokaturom.

U SPD učlanio se 1975. kada je imao 17 godina i najpre bio omladinski aktivista.

Poslanik Bundestaga postao je 1998. Na različitim političkim funkcijama se nalazi godinama. Bio je gradonačelnik Hamburga od 2011. do 2018. godine, kada je postao ministar finansija.

Već nekoliko godina sa suprugom Britom Ernst, ministarkom obrazovanja u Brandenburgu, živi u Potsdamu kod Berlina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari