Pravila su jasna. Klubovi koji ne puste fudbalere na Olimpijske igre biće kažnjeni, fudbaleri u tom periodu neće moći da igraju za klubove – tvrdio je pre samo desetak dana predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog. Međutim, Sud za arbitražu u sportu presudio je drugačije – klubovi ne moraju da puste svoje fudbalere u Peking.

Pravila su jasna. Klubovi koji ne puste fudbalere na Olimpijske igre biće kažnjeni, fudbaleri u tom periodu neće moći da igraju za klubove – tvrdio je pre samo desetak dana predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog. Međutim, Sud za arbitražu u sportu presudio je drugačije – klubovi ne moraju da puste svoje fudbalere u Peking. Uprkos ovom porazu, Žak Rog je danas jedan od najsrećnijih ljudi na svetu – Igre mogu da počnu. Danas u 20.08 sati on će otvoriti 29. letnje olimpijske igre.
U Pekingu će se u 28 sportova, odnosno 302 discipline, takmičiti 10.500 sportista iz 205 zemalja. Pripreme za 29. olimpijadu počele su još 13. avgusta 2001, kada je Peking dobio najviše glasova u konkurenciji Toronta, Pariza, Istanbula i Osake. Takmičenja će se odvijati na 37 stadiona, od kojih je čak 19 novosagrađenih. Za mnoge od njih tvrdi se da su prava arhitektonska čuda. To je još jedan od razloga što gotovo niko ne sumnja da će Igre koje će se odvijati pod geslom „Jedan svet – jedan san“ biti istorijske. I za Srbiju su 29. olimpijske igre istorijske – posle 92 godine, odnosno Igara u Stokholmu (1912) Srbija će opet nastupiti samostalno. U Stokholmu su srpski sport predstavljala dvojica atletičara – Dušan Milošević na 100 metara i Dragutin Tomašević u maratonu. U Peking je otputovalo 92 naših sportista.
Žak Rog je na čelo Međunarodnog olimpijskog komiteta došao 16. jula 2001. na 115. sesiji u Moskvi. Na tom položaju nasledio je Huana Antonija Samarana. Rog je drugi Belgijanac na čelu MOK-a, pre njega to je bio Anri de Bale Lemur koji je 1925. nasledio čuvenog Pjera de Kubertena. Da bi došao na čelo MOK-a Rogu je znatno pomoglo to što je bio vrhunski sportista i što je kao reprezentativac u jedrenju tri puta učestvovao na olimpijskim igrama – 1958. u Siudad Meksiku, četiri godine kasnije u Minhenu i 1976. u Montrealu. Dugo godina bio je kapiten belgijske reprezentacije u ragbiju. Predsednik Olimpijskog komiteta Belgije postao je 1989, dve kasnije i član MOK-a. Rog je izuzetno angažovan i u Evropskom olimpijskom komitetu i upravo zbog toga je jula 2007. bio gost Beograda, odnosno Letnjeg evropskog olimpijskog festivala (EYOF) koji je naša zemlja organizovala prošle godine.
Žak Rog je rođen 2. maja 1942. u Gentu, po zanimanju je ortoped. Belgijski kralj Albert II dodelio mu je 1991. titulu plemića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari