Manuel Norijega Sud u Majamiju odbacio je zahtev advokatskog tima Manuela Norijege, nekadašnjeg lidera Paname, da blokira ekstradiciju njihovog klijenta Francuskoj gde je, zbog pranja novca, u odsustvu osuđen na deset godina zatvora. „On se nadao da će sudija doneti ispravnu odluku i vratiti ga u domovinu.

Manuel Norijega Sud u Majamiju odbacio je zahtev advokatskog tima Manuela Norijege, nekadašnjeg lidera Paname, da blokira ekstradiciju njihovog klijenta Francuskoj gde je, zbog pranja novca, u odsustvu osuđen na deset godina zatvora. „On se nadao da će sudija doneti ispravnu odluku i vratiti ga u domovinu. Potpuno je razočaran“, izjavio je jedan od Norijeginih advokata. Norijega se u američkom zatvoru nalazi od 1989, gde je smešten nakon invazije SAD na Panamu.
Nekadašnji pouzdani saveznik Sjedinjenih Država i pripadnik CIA od početka

sedamdesetih godina prošlog veka, Manuel Antonio Norijega Moreno rođen je u Panami neznano koje godine: u opticaju su 1934, 1936, 1938 i 1939. Školovanje vojnika od karijere započeo je u Peruu. Kao pukovnik i član Nacionalne garde 1968. navodno je učestvovao u puču u kojem je Arnulfo Arijas svrgnut s vlasti. U borbi za vlast koja je usledila, podržavao je svog mentora Omara Torijosa, nakon čega je postao šef vojne obaveštajne službe.
Torijos je poginuo 1981. u nesreći koju je, navodno, režirao Norijega. Sebe je postavio za vladara 1983. uzevši čin generala. Uprkos važećim sporazumima dozvolio je Vašingtonu da postavi svoje punktove u Panamskom kanalu, i pomagao proameričke snage u Salvadoru i Nikaragvi. Poslužio je kao kanal za dostavljanje novca i, prema nekim tvrdnjama, oružja.
Odrubljena glava Norijeginog protivnika Huga Spadafore pronađena je 1985. u američkoj poštanskoj torbi. Predsednik Barleta smenjen je pošto je obećao istragu. Ipak, Norijegini odnosi sa SAD ostali su dobri sve do 1988. kada je optužen za krijumčarenje droge. Predsednik Erik Delvale doneo je ukaz o smeni Norijege, ali je ubrzo morao da napusti zemlju. Norijega tvrdi da su mu ubrzo nakon toga zvaničnici Stejt departmenta Vilijem Voker (kasnije angažovan kao diplomata SAD na Kosovu) i Majkl Kozak nudili dva miliona dolara i egzil u Španiji. Decembra 1989. SAD su pokrenule operaciju Pravedni cilj: sa 25.000 vojnika napale su Panamu. Guljermo Endara je nekoliko sati nakon invazije u vojnoj bazi SAD položio zakletvu kao novi predsednik Paname, dok je Norijega odveden na Floridu. Odsluženje kazne mu ističe 9. septembra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari