Robert Smit: Čovek koji je izmenio pop kulturu 1Foto: EPA FELIPE TRUEBA

Bend The Cure „otvorio“ je ovogodišnji EXIT festival u Novom Sadu i na Petrovaradinskoj tvrđavi okupio fanove ne konstatujući njihova godišta.

Frontmen ovoga benda, bard koji je zauvek menja pop scenu je Robert DŽejms Smit, rođen 21. aprila 1959. godine u engleskom gradu Blekpul. Svojim stvaranjem on menja tok moderne muzike i postaje deo istorije rokenrola.

Smit od dvanaeste godine svira gitaru, a svirao je i bas, klavijature i violinu. Sa 17 godina sa još par vršnjaka iz Katoličke gimnazije u Krouliju 1976. formira bend „The Easy Cure“. Odbijajući da izvode tuđe pesme počeli su sa „svojim materjalom“ i ubrzo imali dovoljno pesama za autorske nastupe. Posle nesuglasica i odlaska jednog člana benda grupa izdaje svoj prvi singl „Killing an Arab“ na kompilaciji singlova „Small Wonder“. Naslov je izazvao burne reakcije javnosti, jer su ga svi stavljali u rasističku konotaciju. Međutim, radi se o pesmi zasnovanoj na Kamijevom „Strancu“. Robert Smit je pri izvođenju ove pesme često menjao tekst u „…Loving an Arab…“ posebno posle međunarodnih sukoba koji su se dogodili poslednjih godina.

„Iako je bilo mnogo pokušaja da se bend uvrsti u gotik rok zbog turobnih tekstova i izgleda frontmena i pevača, sam Smit bi uvek odbacivao pokušaj svrstavanja u bilo koji žanr“ kaže Vikipedija. Međutim, autor „Viki“ stranice o bendu The Cure dobro je primetio da je sastav izvršio uticaj i ostavio pečat u brojnim muzičkim žanrovima i otišao korak dalje. U dvadeset prvoj godini Smit nije više video smisao svog života a bend se prepušta sve ćešćem korišćenju droge i 1982. izdaju „mračan, nihilističan album“, „Pornography“, koji je izazvao glasine da Robert Smit planira samoubistvo. Album se probija na UK Top 10. „Disintegration“, osmi album The Cure-a, objavljen je 1989. godine. „Ploča označava povratak introspektivnom i mračnom gotik rok stilu. Kako se približavao tridesetoj, vokalista i gitarista Robert Smith osećao je pojačan pritisak da nastavi sa uspehom pop-grupe. što ga je navelo na konzumiranje halucinogenih droga, čiji su efekti imali snažan uticaj na produkciju albuma“. Ovo je samo detalj turbulentnog živots čoveka koji je svojim delovanjem ključno uticao na mnoge generacije.

Film Tima Bartona „Edvard Makazoruki“, strip „The Sandman“ Nila Gejmena, kao i strip The Crow, za čiju je filmsku adaptaciju The Cure snimio i pesmu Burn, samo su neki od uticaja ikoničnog pevača na pop kulturu. Ove godine Smit je postao član Rock and Roll Hall of Fame.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari