Srećko Horvat: Filozof u teatru 1

Filozof Srećko Horvat otvoriće ovogodišnji 52. Bitef.

Učiniće to na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta, pre prve predstave „Svita br. 3“, zapravo svojevrsnog muzičkog događaja po tekstu koji se peva na 28 oficijelnih jezika Evropske unije. Evropa, odnosno Evropska unija u užem smislu, u fokusu je festivala kao propitivanje svih onih vrednosti na kojima počiva a koje su poslednjih godina temeljno uzdrmane. I ne samo u Evropi, o čemu tačno svedoči ovogodišnji Bitefov slogan – „Svet bez ljudi“. Svet, dakle, bez onog ljudskog, empatičnog prema drugima i drugačijima, prema migrantima, narastajuća moć desnice i u zemljama u kojima se to ne bi očekivalo (Švedska).

Sve su ovo teme koje zanimaju i Srećka Horvata i koje je sa svojim kolegom i nekom vrstom uzora – slovenačkim filozofom svetskog glasa Slavojem Žižekom, smestio u korice knjige „Šta Evropa želi“. Potom, on je u Zagrebu pokrenuo i Subversive festival, doduše, pre svega filmski, ali takođe krajnje angažovan, a najzad i Filozofski teatar u Hrvatskom narodnom kazalištu koji je ugostio vodeće intelektualce i umetnike poput Vanese Redgrejv, Tomasa Piketija, Margarete fon Trote, Julije Kristeve i tu istu „mustru“ preneo i u beogradsko Narodno pozorište koje je takođe bilo domaćin nekim od najvećih intelektualnih imena. Najzad, ovogodišnji Bitef obeležiće dve predstave Olivera Frljića, Horvatovog sunarodnika, takođe regionalno, ali i evropski važnog reditelja, koji se beskompromisno razračunava sa svim ovdašnjim, ali i evropskim nepodopštinama u predstavama čija izvođenja gotovo redovno skandalizuju one sredine u kojima se izvode.

Horvat je rođen 28. februara 1983. godine u Osijeku. Prvih osam godina proveo je Nemačkoj, a potom se njegova porodica vratila u Hrvatsku. Filozof, pisac, politički aktivista, opisivan je kao „jedan od najuzbudljivijih glasova svoje generacije“, „centralna figura nove levice u post Jugoslaviji“. U knjizi „Posle kraja istorije: Od Arapskog proleća do pokreta okupacije“ sagovornici na ove teme bili su mu Frensis Fukujama, Teri Iglton, Spivak…

Piše za Gardijan, Al džaziru, El Pais, NJujork tajms. Tokom 2013. na HRT-u je uređivao i vodio emisiju „Zdravo društvo“ sa gostima poput Radeta Šerbedžije, Andreja Nikolaidisa, Viktora Ivančića. U međuvremenu ona je otkazana uz obrazloženje o „merama štednje“, a Miljenko Jergović napisao je da je to zbog Horvatovog članka u Gardijanu u kome je kritikovao referendum o homoseksualnim brakovima u Hrvatskoj, kao i kretanje hrvatskog društva ka konzervativnom, ako ne i fašističkom. Jedan je od osnivača pokreta DiEM25 s bivšim grčkim ministrom finansija Janisom Varufakisom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari