Evrocentrični prikaz istorije 1

Suzan Vajs Bauer, autorka Istorije starog sveta, koju je Laguna ove godine objavila u tri toma, u prevodu istoričara Dejana Ristića, trudi se da širokom krugu čitalaca približi jednu ovako kompleksnu temu.

“Odlučili smo se baš za ovu knjigu, jer ona ne daje evrocentrični prikaz istorije na kakav smo mi navikli“, kaže urednik izdanja Srđan Krstić.

“U ovoj knjizi je zaista prikazana istorija starog sveta, pri čemu autorka na početku napominje da je ona pisala na osnovu dokumenata, i da ne govori samo o istoriji Grčke, Rima, Evrope i Male Azije, već i o istoriji Indije i Kine, a na kraju svakog poglavlja se nalaze vremenske trake, gde se uporedno prikazuju istorijski događaji i istorijske ličnosti. Kad govorimo o istoriji, mi imamo veliki problem sa vremenom, jer nemamo pravu sliku o tome koliko je vremena zaista prošlo od perioda o kome se piše u Istoriji starog sveta. Zato smo ovom knjigom čitaocu želeli da približimo taj period i da popunimo prazninu, jer u udžbenicima ovih nekoliko hiljada godina najčešće stane na stranu ili dve“, kaže Krstić.

Istorija starog sveta prikazuje razvoj prvih civilizacija na potezu od Mediterana, preko Bliskog istoka i Indije sve do istočne Azije i obala današnje Kine, zadržavajući se na posebnostima svake od njih, prateći ih kroz vreme od začetka ljudskih društava sve do cara Konstantina. Tada na scenu stupa hrišćanstvo, o kojem će biti više reči u Istoriji srednjeg veka. Bogato opremljena mapama i vremenskim trakama, knjiga čitaocu pruža jedinstvenu priliku da stekne jasan uvid o prostoru o kome se govori, protoku vremena i kulturnoj povezanosti, a pre svega ona pripoveda o ljudima i njihovim životima, što ovoj istoriji daje posebnu punoću i živost, ali i mogućnost da čitalac shvati vreme, običaje i ličnosti starog sveta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari