Hronika života žene u "tranzitnim" godinama 1

Drugi deo Obris trilogije, roman Tranzit Rejčel Kask (Kanada, 1967), jedne od od najznačajnijih književnica koje stvaraju na engleskom jeziku danas, nedavno je je objavila beogradska Booka, u prevodu Aleksandra Milajića.

Ovo troknjižje autorki je donelo poređenje sa Knausgorom, ali samo od onih koji ne znaju da je njen stil formiran, a talenat potvrđen mnogo pre pojave norveške literarne senzacije. Rejčel Kask briljantna je hroničarka života žene u tranzitnim godinama, koja nakon razvoda i sa dvoje male dece mora da se suoči sa novom stvarnošću i za sebe i njih izgradi novi život.

Naizgled hladno objektivna, naratorka surovo precizno ali i duhovito zaseca sva problematična i neprijatna mesta, od detinjstva preko ljubavi i nestanka iste do smrti, uvlačeći čitaoca u neodoljivu prozu kakva se danas retko sreće. Ona u Tranzitu, može se reći, zadire ozbiljnije u teme koje je načela u prethodnom romanu Obris.

„Očarao me je Tranzit Rejčel Kask… Kaskova je dovela do savršenstva briljantan, mračan humor koji nastaje kad pripovedač ostaje naizgled nesvestan komičnosti prizora koje opisuje“, zabeleženo je, između ostalog, povodom ove knjige u Observer Books of the Year.

Vrhunac njene karijere predstavlja trilogija romana Obris, Tranzit i Kudos, objavljenih u periodu 2014-2018. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari