Imaginarni memoari 1

Književnica Lejla Lalami je rođena u Rabatu i školovala se u Maroku, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama.

Piše romane i eseje. Za roman Mavrov izveštaj, koji se nedavno pojavio u izdanju Lagune (prevod Branislave Radević Stojiljković) dobila je American Book Award i bila u najužem izboru za Pulicerovu nagradu. Profesorka je kreativnog pisanja na Univerzitetu u Kaliforniji.

Stranice ovog romana ispunjene su imaginarnim memoarima prvog crnog istraživača Amerike, Mustafe el Zamorija, zvanog Estebaniko. Kao rob španskog konkistadora, Mustafa el Zamori ju u 16. veku doplovio u Ameriku sa svojim gospodarom Dorantesom, kao deo ekspedicije pune opasnosti na Floridu. Godinu dana kasnije Estebaniko će biti jedan od svega nekoliko članova posade koji su preživeli.

Dok putuje po Americi sa svojim španskim saputnicima, gube se uloge roba i gospodara Starog sveta, i Estebaniko postaje jednak drugima, iscelitelj i izuzetan pripovedač. NJegova priča osvetljava na koje se sve načine priče i događaji preobražavaju u istoriji – i kako pripovedanje može da pruži čoveku priliku da preživi i da se iskupi. Mavrov izveštaj predstavlja avanturu ispunjenu uzbudljivim i povremeno šokantnim događajima. Osim toga, daje nam drugačiju perspektivu istorijskog događaja i zanimljiv uvid u špansku i arapsku kulturu.

„Izuzetna priča o jednom od prvih susreta španskih konkistadora i američkih domorodaca. Zastrašujuća i brutalna, ali briljantna fikcija kojom autorka ispisuje stranice inače često falsifikovane istorije tako da nam se čini da je sve što kaže verodostojno“, ocenio je knjigu Salman Ruždi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari