Iz panteona južnoslovenskih književnosti 1

Sa Zoranom Ferićem je sigurno samo jedno – nećete se osećati sigurno.

To ste valjda naučili čitajući „Na osami blizu mora“, a sada ćete to gradivo zacementirati jer pred vama je njegovo najmonumentalnije delo, roman za koji je dobio sve moguće literarne nagrade u Hrvatskoj i ušao u književni panteon južnoslovenskih književnosti.

„Kalendar Maja“ je gromada od knjige sa više od 600 stranica koju, kada završite, poželite da odmah krenete sa ponovnim čitanjem – čisto da utvrdite kako mu je ovo uspelo. U stvari, sa Ferićem je izvesno još nešto – nemoguće je odoleti njegovom spisateljskom majstorstvu, navodi se u najavi beogradske IK „Booka“, koja je nedavno objavila ovaj roman. Isti izdavač ranije je objavio „Na osami blizu mora“.

Zoran Ferić rođen je 1961. u Zagrebu. Diplomirao je jugoslavistiku na „Filozofskom fakultetu“ u Zagrebu i od 1994. radi kao profesor hrvatskog jezika u zagrebačkoj XVIII gimnaziji. Priče objavljuje u časopisima i novinama od 1987, ali prvu knjigu priča, „Mišolovka Walta Disneya“, objavio je 1996. Deset godina posle dobio je za nju nagradu „Dekada“. Za drugu knjigu priča, „Anđeo u ofsajdu“, objavljenu 2000. dobio je nagrade „Ksaver Šandor Gjalski“ i priznanje „Jutarnjeg lista“ za proznu knjigu godine.

Prvi roman „Smrt djevojčice sa žigicama“ objavio je 2003, a sledeće godine pod naslovom „Otpusno pismo“ izlazi mu zbirka kolumni koje piše za nedeljnik „Nacional“. Roman „Djeca Patrasa“ objavio je 2005. sa potpisom „Jutarnjeg lista“. Šest godina posle izlazi mu roman „Kalendar Maja“ za koji je dobio nagradu „Vladimir Nazor“, priznanja „Jutarnjeg lista“, „Grada Zagreba“ i pulskog „Sajma knjiga“. Druga knjiga izabranih kolumni „Apsurd je zarazna bolest“ izašla je 2012. Knjige su mu prevedene na nemački, engleski, poljski, ukrajinski, slovenački, italijanski i španski jezik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari