Most između građana i vlasti 1

Knjiga dr Vesne Crnogorac Javne biblioteke i demokratija (Clio, Beograd 2018) izvorni je znanstveni rad.

Radi originalnosti svakako zaslužuje takvu predikaciju, ali iza te konvencionalne fraze skriva se veliki rad. Neiskazana ideja je da biblioteke nisu skladišta knjiga već oruđe demokratskog prosvjećivanja, čvorišta u kojima se prikupljaju, sistematiziraju, objašnjavaju i uspoređuju informacije. U umreženom društvu u kojem se informacijske veze pojavljuju ne kao usputna infrastruktura, već sasvim nova logika povezivanja i komunikacija, biblioteke nisu samo svjetionici i simboli prosvjećivanja.

One u lokalnoj zajednici znače puni više nego ikada, one su prostori okupljanja, života, institucije sa stručnim ljudima koji barataju tehnologijama informacija. Ne sjedi se u njima i ne listaju leksikoni već se pretražuje internet. Zato načelo da građani imaju pravo znati ostaje samo proglas bez biblioteka koje pohranjuju znanje. Ono što su zakoni i obaveze ona smatra ozbiljnim, te kada provede istraživanje, ne može nego uporno tražili da se i provode.

Navikli smo na sramotu da je uobičajeno tražiti da se zakoni poštuju, stručne preporuke slijede i obećanja izvrše. Ne zaključuje autorica olako ni bez dokaza, ali nije spremna, zato što sve nije kako je obećano, odustati i smanjiti oštrinu jednostavnog zahtjeva: tko želi budućnost u zemlji znanja ne smije skrivati informacije, već truditi se da se one koriste.

Ona kaže da su „knjižnice u svijetu već bave uslugama koje manifestiraju ovu njenu socijalnu ulogu. U društvu Srbije koje još uvijek prolazi teške i bolne procese reformi te procese demokratizacije – vidljiva je nedovoljna građanska informiranost, apatija, te u najvećem svijest da se politikom moraju baviti samo političari“.

Te dodaje „Povećana dinamičnost susreta građana raznih profila u knjižnici na teme koje nisu dio književno-kulturnog diskursa, već građanske participacije u vlasti svoje zajednice predstavlja prioritetnu zadaću javne knjižnice suvremenog doba“. Lijepo napisano i vizionarski točno.

U početnim dijelovima, uz vrlo preciznu terminološku analizu i metodološku ekspoziciju autorica iznosi i osnovnu tvrdnju: „Knjižnica – po svojoj prirodi demokratska institucija – služi društvu, tako što služi pojedincu – građaninu koji u njoj pronalazi mjesto za ostvarenje slobode izražavanja i neometan pristup informacijama.

Poštivanje demokratskih vrijednosti u sadašnjoj informacijskoj eri predstavlja povijesni trenutak u kojemu javna knjižnica treba redefinirati svoju ulogu iz tradicionalne u suvremenu. Istodobno, javna knjižnica je mjesto demokracije u njenom najširem značenju, a što podrazumijeva i povjerenje koje mora osigurati kod građana.

Značaj dobro i pravodobno informiranog građanina kao ključnog činitelja demokratskog društva (samo dobro obaviješten građanin može donositi odgovorne odluke u svom osobnom i životu zajednice) – predstavlja polazište ideje o suvremenoj knjižnici kao pristupnoj točki za lokalne službe. Time javna knjižnica gradi svoj novi identitet u 21. stoljeću kao društveno odgovorne ustanove u kojoj se ostvaruje socijalna pravda“.

Knjiga otvara dva temeljna pitanja: Hoće li bibliotekari prihvatiti izazov uvođenja novih usluga za građane? Hoće li nadležni za biblioteke prihvatiti biblioteke kao most koji spaja građane s lokalnim tijelima javne vlasti?

Optimizam koji izvire iz samih pitanja poticaj je za napore, ali, nažalost, stvarnost nije blistava. No kada se zamislimo nad rezultatima empirijskog istraživanja i kada se sjetimo kako se brzo funkcije i organiziranost, raširenost biblioteka mijenjaju, tada nam i ne ostane drugo nego predati se tom zanosnom oduševljenju i predanoj vjeri u napredak.

Ideje su sasvim praktične, optimizam utemeljen. Bibliotekari su spremni prihvatiti nove zadatke, tehnologije i odgovornost. Vlast, efektivna i praktična, treba se otvoriti predloženom partnerstvu.

Knjiga je vrlo vrijedno djelo. Nije zbirka riječi, tvrdnji i pasusa, već tekst za čitanje, napisan zanimljivo i poticajno. Izvrstan rad, stilski korektan i znanstveno distanciran od ideografskih referenci. Autorica je ozbiljno i zrelo obradila zahtjevnu temu. Knjiga će zacijelo biti često citirana i komentirana. Za svaku preporuku.

Autor je profesor na Pravnom fakultetu zagrebačkog Sveučilišta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari