„Problem je što nismo bili iskreni prema Srbima od početka – oni su ovde izgubili, a u ratu jedna strana gubi, a druga dobija sve, a Srbi su 1999. izgubili“, kaže Alister Džejms Butčard Livingston, direktor regionalnog centra OEBS u Kosovskoj Mitrovici u razgovoru za Građanski glasnik, list na srpskom jeziku iz Prištine.

„Problem je što nismo bili iskreni prema Srbima od početka – oni su ovde izgubili, a u ratu jedna strana gubi, a druga dobija sve, a Srbi su 1999. izgubili“, kaže Alister Džejms Butčard Livingston, direktor regionalnog centra OEBS u Kosovskoj Mitrovici u razgovoru za Građanski glasnik, list na srpskom jeziku iz Prištine.
Livingston smatra da je na međunarodnoj zajednici da u budućnosti povede računa o poziciji Srba koji će ostati da žive na Kosovu, ali i na albanskim autoritetima, koji su do sada sve probleme na Kosovu opravdavali statusom i krivicu prebacivali na drugu stranu. Prema njegovom mišljenju, Kosovo će se sa realnim problemima suočiti ubrzo posle rešenja statusa, posebno sa onim ekonomske prirode, problemima zaposlenja, energetike, snabdevanja strujom i vodom pa bi novonastala situacija mogla otvoriti prostore za nove probleme, usled čega je moguće da će se kosovski Srbi naći u novoj nepovoljnoj situaciji.
Livingston Kosovsku Mitrovicu vidi kao kosovski Berlin. „Pogled odavde je drugačiji od onog u Prištini. Ovde je uvek sve bilo odvojeno i ovo je bilo multietnički lažno društvo. Zna se da je i pre rata ovde sve bilo odvojeno. Ovo što sada imamo je samo kohabitacija dve zajednice. Srbi ne veruju Albancima, a posebno posle 17. marta 2004.“ kaže on.
Livingston nije preveliki optimista kad je reč o povratku Srba. „Nikada nećemo vratiti Srbe u kosovke gradove. Oni bi se možda vratili samo kada bi to bilo u većem broju. Međutim, mislim da to nikada nećemo uspeti da ostvarimo“ naglašava on. Prema njegovom mišljenju činjenica je da se Kosovo podelilo demografski, i to se mora prihvatiti, jer su se Srbi sada većinom koncetrisali na severu Kosova, što bitno menja situaciju. „Verujem da ako se neki Srbi i vrate, to će biti u ruralnim zajednicama, i to u srpskim mestima“.
On smatra da se može očekivati osnivanje velikih srpskih opština i jednog velikog regiona naseljenog Srbima. „Ako neko ubedi Srbe da će moći da nastave da žive životom kao do sada, mislim da će oni ostati da žive i u nezavisnom Kosovu“, kaže Livingston.
Zvaničnika OEBS-a zabrinjava činjenica da decentralizacija uopšte nije popularna među Albancima i njihovim političarima. „Oni ne razumeju zašto se pet procenata populacije nalazi u 90 odsto Ahtisarijevog predloga“, kaže Livingston.
Sagovornik Građanskog glasnika ocenjuje da kosovski Srbi u početku nejverovatnije neće prihvatiti činjenicu da na Kosovu više nema Srbije. Zato on smatra da kosovske Srbe treba pustiti da se vremenom sami okrenu Prištini, bez pritisaka i prisiljavanja. „Kada budu shvatili da postoji granica, carina i sve ostalo, pre ili kasnije Srbi će se okrenuti Prištini“, kaže Livingston.
Livingston kaže da postoji meka podela severa Kosova, ali „ukoliko se pokuša sa nekom čvršćom podelom, međunarodna zajednica će preuzeti sve korake da se to ne desi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari