Takozvana apsolutna književnost 1

Prvi put objavljena 2000, „Sitničarnica „Kod srećne ruke““ dobila je sve najznačajnija književna priznanja, „Ninovu“, „Vitalovu“ i nagradu „Narodne biblioteke Srbije“ za najčitaniju knjigu, i potvrdila da je Goran Petrović savremeni klasik.

„Ovom knjigom Goran Petrović uspeo je ono što se retko kada postiže: da izvaja jedno od najsavršenijih dela koja čine takozvanu apsolutnu književnost“ (La Jornada).

Siromašni student Adam Lozanić, zaposlen kao lektor u turističkom časopisu, dobija posao ispravke knjige iz 1936. Kroz njegov rad se dalje na neobičan način razotkriva sudbina pisca Anastasa Branice… „Između istine i obmane, između zanosa i podsećanja, Goran Petrović je u ovom romanu napravio tačno onu ravnotežu koja dozvoljava da ono što je istorija, ili naše sopstveno iskustvo, deluje da može biti samo u književnosti, a ono što je samo književno i izmaštano kao da se nama samima dogodilo“, napisao je književni kritičar Aleksandar Jerkov, a u uglednim ciriškim novinama „Zontagz cajtung“ tvrdili su da bismo ovog autora, da nije Srbin već Južnoamerikanac, slavili kao novog Garsiju Markesa. Čitajući „Sitničarnicu „Kod srećne ruke““, ne možete da se ne zapitate da li književnost može da izmeni stvarnost i zameni je za bolju.

Laguna je nedavno ponovo objavila ovaj Petrovićev roman, dok će novo ostvarenje ovog pisca biti objavljen do ovogodišnjeg Sajma knjiga. Od 2019. „Laguna“ nastavlja sa ponovljenim izdanja njegovih dela, a prvo će biti objavljen „Atlas opisan nebom“. Inače, „Laguna“ ekskluzivno svakog meseca na svom sajtu „“www.laguna.rs“ objavljuje jednu novu Petrovićevu priču iz ciklusa „Priče o Merama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari