Vera u večni život 1

Zbirku pripovedaka Aleksandre Đuričić, “Loza u ulici Rige od Fere” (“Prometej”, 2021) otvara, ne slučajno, istoimena priča, u kojoj je sabrano sve najbolje što čini karakteristiku i ostalih proza sabranih u ovoj knjizi: stvarnosni trenutak, koji je istovremeno i istorijski (“NATO”-bombardovanje).

Sa retko protkanom intimnom topografijom ovog kutka Dorćola, ali i ženskom introspekcijom, prožetom finom intertekstualnošću, da bi se sve usredsredilo u sržni motiv – priču o lozi u najstarijem gradskom jezgru, kroz koju posredni kazivač pripoveda o jednoj jevrejskoj porodici – suštinski i simbolično o svim dorćolskim Jevrejima nestalim u nacističkom pogromu tokom “Drugog svetskog rata” – da bi se opet, kroz ovo biblijsko drvo (lozu) ipak ovaplotila vera u večni život i prevazilaženje svih ovozemaljskih zala, uključujući i stvarnosni trenutak nastanka priče (bombardovanje).Vera u večni život 2

U “poetici svakodnevnog” tj. sitnicama koje život znače, u pričama A. Đuričić izniču upravo one univerzalne istine, iskristalisane i ojačane već popriličnim životnim iskustvom.

Laka, pitka rečenica, koja pleni poput čiste muzike, i bez napora ulazi u čitaočevu svest, koja je istovremeno i slikovit detalj, i britka i pitka misao, smena pripovedačkih glasova – od unutrašnjeg monologa, ličnog iskaza u retkom – drugom licu jednine (ti), transgresije roda (ravnopravna upotreba prvog lica jednine muškog, gde su dakle, glavni junaci muškarci), do klasičnog pripovednog trećeg lica – jezik teče u ovim pričama u svom punom zamahu i psihološkoj upečatljivosti.

Takođe, u ovoj prozi ima tako mnogo muzike, bilo kao teme, ili kroz naslove muzičkih fraza (što možda i nije čudo jer je autorka diplomirani muzikolog), tako isto i mnogo slikarskih tema, odnosno detalja, koje nepogrešivo zapaža slikarsko oko.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari