CRTA: Država ponovo propušta priliku da prepozna suštinske probleme i radi na rešenjima 1Foto: CRTA/logo

Organizacija CRTA ocenila je danas da mišljenje Radne grupe Vlade Srbije za saradnju sa OEBS/ODIHR o merama koje treba preduzeti na unapređenju izbornog procesa, a koje je predstavljeno 1. marta, neće doprineti otklanjanju ključnih problema izbora u Srbiji.

Sastanak, održan 1. marta CRTA je pratila u svojstvu posmatrača.

Ta organizacija koja se bavi izbornim procesom ocenila je da država ponovo propušta priliku da prepozna suštinske probleme i radi na rešenjima koja bi doprinela unapređenju kvaliteta izbornog procesa.

U saopštenju se ističe da su mišljenjem u potpunosti zanemareni zloupotreba javnih resursa i javne funkcije, problemi u finansiranju kampanje, pritisci na birače, kao i neravnopravna medijska zastupljenost izbornih aktera, koje su i ODIHR i domaći posmatrači označili kao najproblematičnije i prioritetne oblasti za rešavanje nakon izbora 2020. godine.

„Umesto da se pristupi ponovnoj analizi i prepoznavanju problema kada se radi o zloupotrebi javnih resursa, finansiranju kampanje i pritiscima na birače, Radna grupa navodi samo zakonske izmene usvojene 2019. godine i ne ostavlja prostor za dalja unapređenja“, ocenila je CRTA.

Kada je reč o medijima, CRTA je ocenila da mišljenje sadrži mere koje neće suštinski rešiti problem medijske neravnopravnosti, već mogu izazvati dodatne nejasnoće u postupanju i tumačenju nadležnosti između Regulatornog tela za elektronske medije i Nadzornog odbora Skupštine Srbije.

„Rešenja koja se odnose na upotrebu pravnih lekova predstavljaju korak unazad i mogu dovesti do sužavanja prava na izjavljivanje prigovora od strane birača. Zabrinjava i činjenica da Radna grupa ne prepoznaje i neophodnost sprovođenja verifikacije biračkog spiska, kako bi se utvrdilo njegovo stanje“, navodi se u saopštenju.

Kao dobre predloge CRTA je izdvojila mere poput kazni za elektronske medije koji krše propise o izveštavanju u izbornoj kampanji za čiju je primenu nadležan REM, kao i pripremu novog pravilnika REM koji će se odnositi i na komercijalne pružaoce medijskih usluga što je inače važilo do 2020. godine.

Pozitivne mere su i unapređenje objavljivanja zapisnika sa biračkih mesta, kao i planirana zakonska regulacija pojedinih pitanja koja su do sada bila predmet podzakonskih akata, poput položaja posmatrača, čime će njihova primena biti zagarantovana u svakim narednim izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari