Đurić: Revizionizam i falsifikovanje istorije na Kosovu osuđeni na propast 1Foto: Kancelarija za kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije marko Đurić poručio je danas da su osuđeni na propast svi pokušaji revizionizma i faslifikovanja istorije kojim se pokušava osporiti srpsko kulturno i duhovno nasleđe na Kosovu.

Đurić je, koemntarišući nedavni tekst u prištinskoj Kohi, ocenio da taj list „raspiruje nacionalnu i versku netrpeljivost kroz širenje grubih istorijskih falsifikata“, saopšteno je iz Kancelarij.

„Tvrdoglavi pokušaji revizionista i falsifikatora istorije da izvrtanjem činjenica otmu srpsko srednjovekovno kulturno i duhovno nasleđe na Kosovu i Metohiji osuđeni su na propast, jer nema nijednog materijalnog dokaza niti metodološkog konstrukta kojim se može dokazati da oni nisu srpski, naveo je Đurić.

On ističe da je „pre srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa na Kosovu i Metohiji postojala romejska, odnosno vizantijska kultura, a pre nje i neke druge kulture, samo što Albanaca
tu nije bilo“.

„Povelje srpskih manastira na Kosovu i Metohiji nedvosmisleno potvrđuju ko je bio njihov ktitor i pokrovitelj, a popisi imena u poveljama svedoče da je u metosima živelo isključivo srpsko stanovništvo, uz statistički zanemarljivo prisustvo drugih etničkih grupa“, naglasio je Đurić.

On je poručio da su srpski srednjovekovni manastiri „tvrđava srpstva na Kosovu i Metohiji, jer su samim svojim postojanjem neoborivi dokaz čija je to zemlja bila, i kakva je serija zločina, proterivanja, islamiziranja i asimilacije dovela do sadašnje etničke strukture“ na Kosovu.

„Ne mislim da su Albanci zbog toga što na Kosovu i Metohiji nemaju svoje manastire na bilo koji način inferiorni, jer i oni imaju svoju bogatu kulturu na koju treba da budu ponosni, ali sam najoštriji protivnik svakog pokušaja prisvajanja tuđe kulturne baštine“, poručio je Đurić.

Navodeći da je „srpska kulturna baština nemanjićkog perioda dosegla toliko visoke domete da je danas zasluženo deo svetske kulturne baštine“, Đurić sugeriše da „Albanci, ukoliko žele da i njihova kultura jednoga dana dosegne taj nivo, treba na njoj da rade, a ne da manifestuju nekulturu prisvajajući tuđe“, već da poštuju „ekskluzivnost i nepovredivost srpske kulture na Kosovu i Metohiji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari