Evropska komisija će idućih nedelja svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima zemalja Evropske unije u Srbiji poslati jednoobrazna uputstva za izdavanje viza srpskim građanima po novom režimu olakšica, koji će od Nove godine stupiti na snagu.
Kako je agenciji Beta rekao Rikardo Moska, predstavnik za štampu u kabinetu evropskog komesara za slobode, bezbednost i pravosuđe Franka Fratinija, reč je o instrukcijama odgovornima i osoblju u ambasadama i konzulatima EU za brže, lakše, praktične i usaglašene postupke u izdavanju viza državljanima Srbije koji putuju u Evropsku uniju.

Evropska komisija će idućih nedelja svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima zemalja Evropske unije u Srbiji poslati jednoobrazna uputstva za izdavanje viza srpskim građanima po novom režimu olakšica, koji će od Nove godine stupiti na snagu.
Kako je agenciji Beta rekao Rikardo Moska, predstavnik za štampu u kabinetu evropskog komesara za slobode, bezbednost i pravosuđe Franka Fratinija, reč je o instrukcijama odgovornima i osoblju u ambasadama i konzulatima EU za brže, lakše, praktične i usaglašene postupke u izdavanju viza državljanima Srbije koji putuju u Evropsku uniju. Takav novi režim viza će biti primenjen i za ostale zemlje zapadnog Balkana koje su, isto kao i Srbija, prošlog ponedeljka s EU potpisale sporazume o viznim olakšicama i readmisiji.
Zvaničnik u Evropskoj komisiji je rekao da je moguće da u tom cilju i drugde na zapadnom Balkanu budu otvoreni specifični punktovi, poput Centra za sprovođenje sporazuma o vizama EU i Crne Gore koji će biti otvoren početkom oktobra u ambasadi Slovenije u Podgorici.
Moska je potvrdio da će više kategorija srpskih građana moći da dobiju i besplatne, višekratne evropske vize na duži rok, a ostali će, po ubrzanom i olakšanom postupku, vizu plaćati 35 evra, što je znatno jeftinije u odnosu na državljane ostalih trećih zemalja, koji će za ulaznu vizu u EU morati da izdvoje 60 evra. Zamoljen da objasni kako će Evropska komisija početi i postupak za potpuno ukidanje viza za građane Srbije i drugih zemalja regiona, što je prilikom potpisivanja sporazuma najavio komesar Fratini, Moska je izjavio da je to ipak proces na duži rok. Sve zavisi, dodao je, od jemstava koje EU bude dobila od vlasti svake pojedinačne države zapadnog Balkana za bezbednost i nadzor spoljnih granica, delotvornost državne uprave, suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala, sprečavanje mogućnosti krivotvorenja dokumenata i putnih isprava.
– Mnogo elemenata će odlučiti o tome, ali mi se u Evropskoj komisiji, kako je to istakao i komesar Fratini, veoma nadamo da će to moći da se ostvari u doglednoj budućnosti – rekao je.
Fratinijev predstavnik za štampu je ukazao na to da je bez sumnje veoma dobar korak u tom pravcu najava srpskog ministra unutrašnjih poslova Dragana Jočića da će Srbija uskoro uvesti nove, biometrijske pasoše, potpuno saglasne evropskim standardima, koje je praktično nemoguće falsifikovati.
Jočić je, prilikom potpisivanja sporazuma EU i zemalja zapadnog Balkana, istakao da vizne olakšice EU za mnoge kategorije srpskih državljana treba da vode potpunom ukidanju viza, čime bi se iz Evrope dala podrška opredeljenju većine građana Srbije za uključivanje u Evropsku uniju. Fratini je tada podvukao da je lično naklonjen zamisli italijanskog premijera Romana Prodija da se ubrza evropska integracija Srbije i što pre ukinu evropske vize za srpske građane.
Vizne olakšice će, prema sporazumu EU-Srbija, uživati poslovni ljudi, državni službenici, studenti, postdiplomci, stručnjaci, profesori univerziteta, pripadnici verskih zajednica i pripadnici slobodnih profesija, kao advokati i lekari. U tu grupu srpskih državljana spadaju i humanitarne kategorije – lica koja idu na lečenje i invalidi kojima je potrebna pomoć u Evropskoj uniji – zatim spajanje porodica, a to znači posete članovima najuže porodice koji rade i žive u državama EU. Vizne olakšice bi trebalo da obuhvate i novinare, aktiviste civilnog društva, učesnike sportskih takmičenja, omladinskih susreta, razmena gradova, saradnje i bratimljenja regiona, isto kao i penzionere i decu do šest godina.
Srpska delegacija je prilikom pregovora s predstavnicima Evropske komisije izdejstvovala da se za vizne olakšice traži minimum zaista nužnih dokumenata, kao što su indeks za studente i pozivno pismo institucije u EU, a, recimo, za poslovne ljude je nužna potvrda Privredne komore Srbije, koja upisuje u registar firmi, kao i pozivno pismo iz države članice. Vizne olakšice će uključivati i neka turistička putovanja, pod uslovom da turističke agencije garantuju za turiste. To znači da je reč o turističkim agencijama koje imaju dobru poziciju i u državama EU, dakle da su kredibilni partneri u tom poslu. Da bi srpski građani bili što bolje obavešteni kada mogu uživati vizne olakšice za putovanje u zemlje EU, biće izrađena brošura koja će sadržati sva potrebna uputstva i koja će biti na raspolaganju u konzulatima zemalja EU u Srbiji i na drugim prikladnim mestima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari