
Iako je sama EU teško pogođena pandemijom, nije štedela vreme ni trud da pruži suštinsku i neuporedivu podršku Srbiji. Nedavno objavljeni ekonomski i investicioni plan Evropske komisije za Zapadni Balkan je još jedan dokaz dugogodišnje posvećenosti Evropske unije evropskoj budućnosti Srbije – kaže za Danas Franc Bogovič, poslanik Evropske narodne partije i potpredsednik Delegacije EP za Srbiju, govoreći o jučerašnjem sastanku, održanom bez prisustva medija, na kojem se raspravljalo o postizbornom pejzažu u našoj državi – uključujući političku, ekonomsku i pandemijsku situaciju, kao i o odnosima EU i Srbije.
Bogovič ističe da su druga tema bili junski izbori u Srbiji i formiranje nove Vlade, „koju smo pozdravili, pozdravili smo i ravnotežu polova u Vladi, činjenicu da nova Vlada ima blizu 50 odsto žena, uključujući premijerku, a posebno smo izrazili očekivanje da će nova vlada nastaviti i ubrzati reforme od vitalnog značaja za napredak zemlje na njenom putu ka EU i da će se više učiniti u važnom domenu vladavine prava, što je posebno istaknuto i u godišnjem Izveštaju Evropske komisije o Srbiji, te pomoći u unapređenju međustranačakog dijaloga“.
– Pozdravili smo i konstituisanje novog saziva Skupštine Srbije, i radujemo se konstituisanju nove skupštinske Delegacije za parlamentarni odbor EU-Srbija za stabilizaciju i pridruživanje, kako bismo mogli da održimo svoj prvi zajednički parlamentarni sastanak što pre je moguće. Razgovarali smo o međustranačkom dijalogu uz podršku Evropskog parlamenta, koji ostaje posvećen nastavku omogućavanja međupartijskog dijaloga, kako bi podržao široki međustranački konsenzus o reformama povezanim sa EU i nastavio da doprinosi razvoju duha izgradnje konsenzusa, pomirenju društva i institucionalnim reformama. Dotaknuli smo se i dijaloga Beograd – Priština, a i nove metodologije proširenja EU – objašnjava naš sagovornik.
Kako naglašava Bogovič: „U raspravi i razmeni mišljenja sa našim gostima na sastanku izložio sam po mom mišljenju tri bitna segmenta za Srbiju u aktuelnom momentu: povećana sredstva (IPA fondovi i Ekonomski investicioni plan), koja je EU sada namenila Srbiji, Zeleni dogovor (Green Deal), koji je bio veliki izazov i za mnoge države članice EU, u okviru čega takođe treba povećati rasprave i sprovesti reforme, te veliki problem odliva mladih i intelektualaca iz Srbije, kojima bi mogla Srbija sa bržim reformama i razvojem zemlje, podizanjem kvaliteta života, ponuditi više prilika, da mlada snaga ne napušta svoju zemlju.“
– U diskusiji sa predstavnicima nevladinih organizacija dao sam ocenu da je srpsko društvo veoma podeljeno, da nema prave opozicije i da se nevladine organizacije ponašaju i praktično igraju ulogu opozicije u javnosti, te pozvao na jačanje pluralizma – poručuje evroposlanik za Danas.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Pozovite Vučića da podnese ostavku, licemeri. Pozdravili ste autokratsku vladu i bezakonje. I valjda i onih 7 opozicionara u skupštini. Ma svi ste vi na isti kalup, a demokratija je samo zavesa da prikrije tu činjenicu.
Kad bi neko mogao da mi objasni sta je sustina ovoga teksta? Briga za Srbiju? Posvecenost demokratiji?? Prezvakavanje onoga sto je dobro poznato vecini gradjana ove zemlje, bez naznake tragova resenja pokazuje da je svrha ove sterilne paškvile održavanje status quo, kako bi se zemlja i stanje u njoj koristili kao medijum i raison d’etre za evroposlanicku platu ovakvih nedefinisanih beznacajnih i suvisnih likova