
Hiseni je za Radio Slobodna Evropa rekao da su SAD u potpunosti uključene u taj proces i da će aktivna uloga Vašingtona biti sve evidentnija.
„Sutra putujem za Vašington gde ću u naredna dva-tri dana održati sastanke sa zvaničnicima Stejt departmenta visokog nivoa, ali i Bele kuće, u cilju koordinacije i usaglašavanja, kako bi razmenili naše procene o procesu i koordinisali dalje delovanje oko dijaloga“, kazao je Hiseni.
On je dodao da je američka uključenost u proces dijaloga „snažna, aktivna i nezamenljiva“.
Đurić je rekao da je na dva dosadašnja sastanka na nivou stručnjaka bilo reči o nestalima, raseljenima i ekonomskoj saradnji.
Hiseni je za RSE kazao da se u Briselu vode „teški razgovori o elementima konačnog sporazuma“ koji treba da rezultiraju „recipročnim priznanjem“.
„Ova poglavlja i ovi elementi će jednostavno biti paragrafi ili članovi jednog sveobuhvatnog sporazuma, a skroz na kraju, i što se Kosova tiče to će biti neizbežno, biće odredba o recipročnom priznanju Kosova i Srbije, kao nezavisne i suverene države“, naveo je Hiseni.
On je dodao da će sveobuhvatni sporazum „na kraju biti stavljen na sto za potpise“, i da će potom biti pred poslanicima Kosova radi ratifikacije.
Hiseni je naveo da se radi „konstruktivnosti samog procesa traži stepen diplomatske diskrecije do postizanja konačnog teksta sveobuhvatnog sporazuma“.
Dodao je da Kosovo više neće prihvatiti da radi na postizanju posebnih sporazuma o odredjenom pitanju, bez sporazuma o recipročnom priznanju.
„Sporazum o recipročnom priznanju stvoriće osnovne preduslove za uspešne dogovore o odgovarajućim pitanjima“, rekao je Hiseni.
On je kazao da je dobra vest to što je „primećena jedna drugačija posvećenost“ i EU i SAD da se taj proces konačno reši.
Dijalog Srbije i Kosova obnovljen je posle 20 meseci susretima predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Avdulaha Hotija, prvo putem video veze 12. jula, a potom i njihovim sastankom u Briselu četiri dana kasnije.
Stručnjaci bi trebalo redovno da se sastaju kako bi raspravljali o temama koje su otvorili lideri. Naredni susret na najvišem političkom nivou najavljen je za početak septembra.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Stara priča. Bilo je uslovi pa status a Albanci su sproveli statuds bez ispunjenja bilo kakvih uslova.
Dakle, već viđeno. Toliko ste naivni da mislite da ćemo se
Ja bih odmah poslao Anu Brnabić u Moskvu,em nikada nije bila tamo,em je nikada niko ni zvao na tako dalek put,em je rečita i diplomatski obdarena i jaka.A u tako važnom i istorijskom nastupu mogao bi poći i Marko Đurić da svojim pregovaračkim iskustvom,mudrošću i znanjem ubedi Lavrova i ruske političare za „ciljeve“ koje Srbija ima.
Ako Ana Brnabic i Marko Djuric prihvate da mažu kosu sa biodop kao Skender Hyseni onda oni su ispunili jedini uslov i mogu bilo gdje da idu na pregovore, u Moskvu, Washington ili Brisel svejedno , kao sto bez problema ide Skender Hyseni sa namazanom kosom gdje god zeli jer mu ona sija i na udaljenost od 3 Km