Iz Vlade Kosova u Vladu Srbije 1Zgrada Vlade Srbije Foto: Bojan Cvejić

Donedavni ministar poljoprvirede u kosovskoj vladi Nenad Rikalo postavljen je za državnog sekretara u Ministarstvu poljoprivrede Vlade Srbije.

Rešenje o postavljenju Rikala na tu funkciju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donela je Vlada 27. februara.

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj smenio je početkom februara Rikala, predstavnika Srpske liste i umesto njega, ove nedelje, na to mesto postavio Dijanu Živić, članicu Samostalne liberalne stranke (SLS). Ministri iz Srpske liste objavili su još u martu prošle godine da ne učestvuju u radu kosovske vlade, nakon što je u Kosovskoj Mitrovici uhapšen Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM.

Međutim, na zvaničnim sajtovima njihovih ministarstava objavljivane su vesti o njihovim ministarskim aktivnostima, poput sastanaka sa stranim ambasadorima u njihovima kabinetima, potpisivanja sporazuma, odlascima na skupove u inostranstvo. Marko Đurić u Insajder debati izjavio je da poslanici Srpske liste u Skupštini Kosova sede u klupama namenjenim opoziciji. KoSSev podseća da je prethodno i zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović, takođe kadar sa kosovske političke scene, svoje uhlebljenje pronašao na platnom spisku srpske vlade.

Stojanović od januara meseca prošle godine obavlja dužnost državnog sekretara u Ministarstvu privrede Srbije. Prethodno je bio jedan od eksponiranijih članova liste Srpska sve do kosovskih parlamentarnih izbora 2017. nakon čega nije više bio toliko vidljiv u javnosti. Spekulisalo se da je iz Srpske liste marginalizovan upravo političkom voljom iz Beograda. Prvi politički kadar Srpske liste sa Kosova kojem su odškrinuta vrata za sekretarsku poziciju bio je nekadašnji ministar u kosovskoj vladi Aleksandar Jablanović – sadašnji lider Partije kosovskih Srba.

On je na ministarskoj poziciji proveo je kratko vreme 2015. godine, sa koje je bio primoran da ode nakon što se u kosovskoj javnosti pokrenula jaka antikampanja protiv njega, a posle njegove izjave da su Albanci koji su za Badnji dan protestovali protiv dolaska raseljenih Srba u Đakovicu „divljaci“. Jablanović je i na poziciji državnog sekretara u Beogradu, pri ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na čijem čelu je bio njegov tadašnji partijski šef Aleksandar Vulin, proveo takođe kratko vreme – nepuna tri meseca, od kraja oktobra 2016. do januara 2017. Ostavku je podneo u januaru 2017. posle afere u kojoj je navodno bio umešan njegov brat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari