Thievery Corporation održali koncert na Tašmajdanu 1Thievery Corporation Foto: Miroslav Dragojević

Zion i BabiIon na jednom mestu, sveci i bludnici začarani energijom zvuka koji razliva emocije i boje po mozgu, pumpa dopamin i adrenalin, razbija na komade u apsolutnu euforiju.

Tako je izgledao večerašnji, beogradski koncert mužičkog sastava Thievery Corporation na stadionu Tašmajdan.

Bend koji je nastao polovinom devedesetih i više puta nastupao u Srbiji, osnovali su vašingtonski di-džej duo Rob Garza i Erik Hilton. Njima se u stvaranju muzike inspirisane elementima trip hopa, daba, esid džeza, regea, indijske muzike, muzike sa Bliskog istoka, bosa nove, downtempa, elektronike, hip hopa.. pridružuju gostujući umetnici i izvođači. Pesme pišu i izvode na Engleskom, Španskom, Francuskom, Persijskom i drugijm jezicima.

Pre koncerta kultnog benda, Marko Louis je zagrejao atmosferu, na mestu koje pomalo asocira na Koloseum u Rimu ili Dionisov teatar u Grčkoj zbog nivoa i brojnih stepenica na tribinama. Svakako je i toplo vreme značajno doprinelo tom utisku. Ljudi su se još u vreme dnevne svetlost omamljeno okupljali preteći da zauzmu svaki pedalj stadiona na Tašmajdanu. Međutim nisu, došla je žestoko mnogoljudna ali probrana ekipa. I ekipa je vrištala i aplaudirala, omađijana se predavala zvuku ne štedeći organizam.

Nije se štedela ni ekipa na stejdžu, naprotiv, vladala je sinergija mesta i prostora. Ekipa sa stejdža je posle vriska ekipe iz publike poručila „We love you, peace“ (volimo vas, mir!). Bez poente je nabrajati svaku pesmu koju su svirali jer je skoro svaka dimenzija užitka za sebe i po sebi. I nemoguće je preneti atmosferu jer svaka nota i reč zaboli smislom i smislu da značaj, jer govori o svemu što nije u redu sa ovim svetom. Pesme obavijene melodijom koja vrišti egizstencijom i kritikom svetske politike i društva, upakovana u ritmičko- muzičku genijalnost.

Ukratko, zvuk koji baca u trans i tera organizam na instinktivo prepuštanje ritmu, dok u isto vreme tekstovi inspirišu na razmišljanje.

Ne štedeći sebe, publika je vrištala dok su sa bine fuzijom zvuka i boja opijali publiku, njihovi socijano angažovani tekstovi pozivali su na revoluciju, a „revolucionaran“ je bio i njihov večerašnji nastup na Tašmajdanu.

„The toil of the many goes to the fortunate few“ kaže njihova The Revolution Solution pesma, autentično opisujući današnjicu.

Politički angažman

„Thievery Corporation zauzima stavove socijalnog liberalizma protiveći se ratu i nejednakim trgovinskim sporazumima, podržavajući ljudska prava i prehrambene programe. Pesme kao što su Amerimacka i Revolution Solution sa albuma The Cosmic Game i The Richest Man In Babylon sa istoimenog albuma pokazuju protivljenje prema inicijativama i akcijama predsednika Džordža Buša.

U septembru 2005. godine grupa je učestvovala na koncertuOperation Ceasefire koji je bio organizovan u znak protesta protiv rata u Iraku. Kada je izdat album Radio Retaliation, Garza je za medije izjavio: „Radio Retaliation je definitivno otvoreniji skup političkih stavova (…) Nema izgovora za ćutanje u ovakvom trenutku kada prećutkivanje bitnih stvari, spoljna mučenja, nelegalne agresije i ratovi, nafta, hrana, ekonomska kriza vladaju svetom. Teško je zatvoriti oči i zaspati kada svet oko vas gori. Ako ste umetnik sada je pravo vreme da progovorite. „Grupa je na Lolapaluzi 2009. godine, sa nekim od najviših oblakodera banaka u pozadini scene, održala govor kritikujući MMF nakon što su odsvirali politički angažovanu pesmu Vampires, što je naišlo na odoboravanje publike“, stoji navedeno na stranici Wikipedije povodom političkog angažmana ovog muzičkog sastava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari