Arsenal i Barselona u četvrtfinalu Lige šampiona 1Foto: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Fudbaleri Barselone i Arsenala plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona posle odigranih revanš duela osmine finala.

Katalonci su na svom terenu savladali Napoli rezultatom 3:1 (2:1), a igrači Arsenala tek nakon boljeg izvođenja penala ekipu Porta 1:0 (1:0), a 4:2 nakon boljeg izvođenja penala.

Ovo je prvi plasman Barselone u četvrtfinale Lige šampiona nakon 2020. godine i četiri sušne evropske godine.

Izabranici Ćavija zasluženo su slavili, a posle 17 minuta igre već su vodili sa 2:0.

Strelci su bili Fermin Lopez u 15. minutu i Žoao Kanselo u sledećem napadu.

Fermin Lopez je iskoristio jednu povratnu loptu Ilkaja Gundogana u srce šesnaesterca protivnika i pametno ju je plasirao po zemlji kroz noge štopera Gabrijela Žesusa, a daleko od golmana Aleksa Mereta.

Ipak, Napoli je posle 15 minuta prepolovio prednost katalonskog giganta.

Gol je bio delo Amira Rahmanija.

Potom je u šansi bio Đovani Di Lorenco, ali je njegov udarac glavom sjajno odbio Ter Štegen.

U drugom poluvremenu Napoli je najbolju šansu imao preko Jespera Lindstroma, ali je ista otišla u zaborav.

I kako to obično biva, kazna za promašaj ubrzo stiže.

Samo četiri minuta Robert Levandovski je zatresao mrežu Aleksa Mereta i postavio konačan rezultat.

U drugom meču večeri fudbaleri Arsenala su izborili prolaz u narednu fazu takmičenja tek nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Junak večeri bio je golman „Tobdžija“ David Raja koji je u penal seriji zaustavio dva šuta protivničkih igrača, dok su njegovi saigrači sva četiri udarca rutinski realizovali.

Izabranici Mikela Artete poveli su u 41. minutu preko Leandra Trosara, a na izvrsnu asistenciju kapitena Martina Edegarda.

U drugom poluvremenu Arsenal je imao više od igre, ali nije uspeo da postigne drugi gol.

Najbolju priliku propustio je rezervista Gabrijel Žezus u smiraj utakmice kada je iskosa šutirao, ali je njegov pokušaj maestralno zaustavio Diogo Košta.

U produžetku smo videli kombinovano tri šanse, pa se na kraju otišlo u penale.

A tamo je David Raja pokazao sve svoje kvalitete i još jednom pokazao zašto ga selektor Španije Luis de la Fuente redovno zove u sastav „crvene furije“.

Za Arsenal su precizni bili Odegard, Haverc, Saka i Rajs, dok su za Porto golove postigli Pepe i Grujić.

Slobodno se može reći da su tragičari večeri bili Vendel i Galeno, jer je njihove pokušaje Raja uspešno zaustavio.