Lamine Jamal drugi najmlađi fudbaler koji je ikada igrao u Ligi šampiona 1Foto: Beta/ AP Photo/Joan Monfort

Barselonin biser Lamine Jamal debitovao je u Ligi šampiona u pobedi svog tima nad Antverpenom rezultatom 5:0.

Jamal, koji je budućnost španskog fudbala ušao je u igru u 68. minutu umesto Žoao Feliksa pri rezultatu 5:0 za katalonskog giganta i na terenu je proveo nekih dvadesetak minuta.

Ono što je interesantno je to da je na taj način postao drugi najmlađi fudbaler koji je ikada igrao u Ligi šampiona.

Prvi i neprikosnoveni je Jusufa Mokoko koji je u elitnom takmičenju debitovao sa 16 godina i 18 dana i to u dresu Borusije iz Dortmunda, a drugi Jamal koji je u trenutku ulaska u igru imao 16 godina i 68 dana.

On je takođe sa 16 godina i 57 dana postao najmlađi igrač koji je postigao gol za bilo koji evropski tim ili reprezenatciju i u bilo kojoj vrsti utakmice u poslednjih 117 godina (od 7. oktobra 1906. kada je Mađar Jožef Horvat postigao gol sa 16 godina i 12 dana u prijateljskom susretu).

To je uradio 8. septembra 2023. godine u kvalifikacionoj utakmici za Euro koji se igra narednog leta u Nemačkoj kada je Španija u gostima savladala Gruziju rezultatom 7:1.

On je postigao sedmi gol za „crvenu furiju“ i tako ušao u krug onih koji ispisuju fudbalsku istoriju.

Takođe on je nastupom u Gruziji upisan i kao najmlađi debitant u istoriji te reprezentacije.

Reč je o još jednom izdanku čuvene „La Masije“.

Njega je inače zvala i Fudbalska federacija Maroka, budući da mu je otac Marokanac, ali njegov izbor je bila Španija.