Luis Enrike, Foto: EPA-EFE/MOHAMMED BADRAFudbaleri Pari Sent Žermena su u Budimpešti pobedili Arsenal posle izvođenja jedanaesteraca i tako su odbranili titulu prvaka Evrope.
Naravno da kada se osvoji tako važan trofej sve počasti odlaze igračima, ali u ovom slučaju se čini da je možda i najvažniju ulogu imao šef stručnog štaba Luis Enrike.
Španac je sada stao u red najtrofejnijih trenera u Ligi šampiona. Karlo Anćeloti je i dalje neprikosnoven sa pet titula, ali se Luis Enrike na drugom mestu izjednačio sa Bobom Pejslijem, Zinedinom Zidanom i Pepom Gvardiolom. Sva trojica imaju po tri titule prvaka Evrope.
– Još je jači osećaj nego prošle godine, jer smo i pre meča znali koliko je teško igrati protiv Arsenala. Za nas, kao tim i kao grad, neverovatno je osvojiti Ligu šampiona dva puta zaredom i mislim da je to potpuno zasluženo gledajući celu sezonu. Finale je bilo veoma teško. Ali sada je trenutak da proslavimo sa našim navijačima. Šta je tajna? Konstantan rad. Rezervni igrači su napravili razliku: Gonsalo, Beraldo, Bredli, Voren… zaslužili su svi da igraju, ali je bilo veoma komplikovano izabrati igrače – rekao je Luis Enrike posle trijumfa u Budimpešti.
Svoju prvu titulu, 2015, Enrike je ostvario kao trener Barselone pobedom 3:1 na Olimpijskom stadionu u Berlonu protiv Juventusa, najčešćeg gubitnika finala Lige šampiona u novijoj istoriji.
Tačno deset godina kasnije, na minhenskoj Alijanc areni, Enrikeov PSŽ je pregazio Inter prošlog maja i spektakularno pobedio 5:0. U Budimpešti je bilo najteže, ali zato verovatno i najslađe. Gubio je PSŽ od Aresenala, uspeli su da izjednače na 1:1, a onda su posle penala stigli do nove titule, a kako svi kaže daleko je teže odbraniti nego osvojiti trofej.
PSŽ je bio primer gubitnika u Ligi šampiona, ali samo do trenutka dok nije došao Luis Enrike. Više puta su ispali zbog gola u gostima (dok je to pravilo važilo), a najbolji primer njihove „gubitničke energije“ je dvomeč osmine finala iz sezone 2016/17 kad su ispustili 4:0 protiv Barselone. Treba ipak reći da je tada je na klupi Katalonaca sedeo upravo Luis Enrike.
Čitav proces preokreta energije krenuo je 2023. godine kad je Enrike preuzeo tim iz Pariza.
Očekivano je osvojena titulu u Francuskoj, a u Ligi šampiona je došali do polufinala. Dobro je sve to bilo, alit okom čitave sezone nešto nije štimalo na relaciji Luis Enrike – Kilijan Mbape.
Srećom po PSŽ, Mbape je otišao i tako je preokrenuto sve u timu PSŽ-a. I čini se da je tome svemu kumovao ponajviše Luis Enrike. Ako se zna činjenica da je vodeći Barselonu i PSŽ slavio na 14 od 15 finala, jednostavan je zaključak da je upravo on od tima gubitnika napravio pobedničku mašineriju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


