Azadi dvorana, Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREHČuvena sportska dvorana „Azadi“ u Teheranu je uništena u napadu američko izrealskih snaga.
Iranski sportski kompleks od 12.000 ljudi potpuno je uništen u vazdušnim napadima SAD i Izraela na razne ciljeve u Iranu, piše „The New York Times“.
Dvorana se nalazi u okviru velikog sportskog kompleksa Azadi u Teheranu, jednog od najvažnijih sportskih centara u Iranu i na Bliskom istoku.
Kompleks je izgrađen početkom sedamdesetih, kako bi Iran mogao da organizuje Azijske igre 1974. godine, veliki međunarodni multisportski događaj.
Gradnja dvorane započela je 1970. godine, a završena je relativno brzo, već naredne godine. Nakon završetka radova objekat je zvanično otvoren 1. septembra 1974., uoči Azijskih igara. Autor projekta bio je poznati iranski arhitekta Abdol-Aziz Farmanfarmaian.
Dvorana je bila samo jedan deo Azadi sportskog kompleksa, koji se prostire na stotinama hektara i uključuje stadion za fudbal (78.000 mesta), velodrom, bazene, teniske terene, karting stazu, pa čak i veštačko jezero za vodene sportove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


