"Advokati izgubili kontakt sa njom i prestala je da piše pisma": Nepoznata sudbina Marije Kolesnikove u beloruskom zatvoru 1Foto: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Marija Kolesnikova, beloruska aktivistkinja jedna je od 1.416 političkih zatvorenika u Belorusiji. Prošlo je više od godinu dana otkako su se rođaci i prijatelji čuli sa njom, piše Gardijan.

„Poslednje pismo od Marije je primljeno 14. februara 2023.“, napisala je njena sestra prošle nedelje. „Od tada, tačno pre godinu dana, nismo dobili nikakve pouzdane informacije o njoj“.

Kolesnikova, prodemokratska aktivistkinja i bivša flautkistinja koja je bila bliska opozicionom predsedničkom kandidatu Viktoru Babariki, uhapšena je u septembru 2020. nakon što se pridružila ženskom trijumviratu koji je predvodio opoziciju beloruskom lideru Aleksandru Lukašenku.

Osuđena je na 11 godina zatvora zbog „ekstremizma“ i drugih optužbi. U februaru 2022. njeni advokati su izgubili kontakt sa njom i ona je prestala da piše pisma.

Smrt ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog u petak u zatvoru će dodatno uznemiriti porodice političkih zatvorenika ne samo u Rusiji Vladimira Putina, već i u Belorusiji, koja je najverniji saveznik Moskve među bivšim sovjetskim državama.

U intrevjuu prošle godine sestra od Kolesnikove Tatjana Homič, rekla je da veruje da je Marija smeštena u kaznenu ćeliju u zatvorskoj koloniji, najverovatnije u izolaciji, gde ima samo 30 minuta mogućnosti dnevno da bude van ćelije i bez pristupa komunikacijama.

„Ovo su uslovi u kojima se drže najpoznatiji politički zatvorenici u Belorusiji“, rekla je ona, misleći na potencijalne protivnike Lukašenka na predsedničkim izborima 2020, kao što su Sergej Tihanovski i Barbarika, zajedno sa mnogim njihovim najvećim pristalicama.

„Naravno da je veoma teško biti u ovoj situaciji i tužno je videti druge koji imaju rođake koji su iza rešetaka dve ili tri godine“, rekla je Homič, suosnivačica FreeBelarusPrisoners.

„Atmosfera u Belorusiji je veoma teška. Ali ljudi pokušavaju da podrže jedni druge jer nemaju drugog izbora. Nemamo drugu situaciju.”

Kolesnikova se etablirala kao muzičar i organizator u Štutgartu, ali je pomogla u osnivanju kulturnih organizacija u Belorusiji, uključujući omladinski umetnički prostor OK16 koji je vlada zatvorila 2021.

„Za 12 godina koliko je živela u Nemačkoj, zadržala je veoma jake veze sa Belorusijom … želela je da stvari koje je videla u Nemačkoj donese u Belorusiju“, rekla je njena sestra.

U politiku je ušla kroz vezu sa Babarikom, bankarom i javnom ličnošću koji je pokušavao da se suprotstavi Lukašenku na predsedničkim izborima 2020. godine, ali je uhapšen i na kraju osuđen na 14 godina zatvora zbog mita i utaje poreza, optužbe koje se smatraju politički motivisanim.

U to vreme, Kolesnikova je bila menadžer njegove kampanje, a kasnije je privedena nakon javnih protesta zbog masovne prevare birača.

Kada su beloruske vlasti pokušale da je proteraju iz zemlje, ona je odbila da ide u izgnanstvo i pocepala je svoj pasoš, birajući umesto toga da ode u zatvor.

„Nikada nismo pokušali da je odgovorimo od toga“, rekla je Homič o aktivizmu svoje sestre.

Kada su Babarika i njegov sin Eduard uhapšeni tokom kampanje, ona je odlučila da ostane u zemlji i postane jedan od lidera prodemokratske opozicije. „Moji prijatelji i kolege su iza rešetaka. Ne mogu da ih ostavim. Ne mogu da ih napustim“, kazala je.

Viktorija Vitrenko, pevačica i dirigent koja je suosnivač Inicijative InterAkt, upoznala je Kolesnikovu na recitalu u Štutgartu, gde su živele 2017.

„Ona nikada nije izgubila vezu sa Belorusijom“, priča Vitrenko. U martu 2020, kaže, primetila sam promenu kada je Kolesnikova ušla u politiku i postala mnogo pažljivija u pogledu onoga što je delila telefonom.

„Sećam se da sam je pitala: ’Da li si 100 odsto sigurna u ono što radiš?“. „Ogromna je razlika ako ste u Nemačkoj i ako ste u Belorusiji, kazala je tvrdeći da je 100 odsto sigurna i da zna kakav bi ishod mogao biti.

Vitrenko je rekla da razume principijelnu odluku Kolesnikove da rizikuje zatvor kao podršku protestima protiv Lukašenka.

„Mislim da je to neko morao da uradi inače, znate, nacija bi bila jednostavno izgubljena, i bez ikakve nade“, rekla je ona. „Neko mora da bude simbol nacije, samo da bi dao nadu. Dakle, ovo je moje tumačenje onoga što se dogodilo. Možda nije ni imala izbora … da to ne uradi.“

Kolesnikova je u zatvoru imala zdravstvenih problema zbog lošeg lečenja i hospitalizovana je u novembru 2022. godine, na operaciji zbog perforiranog čira.

U svom poslednjem pismu napisala je porodici da se brine o sebi i uvek je svoja pisma završavala nekom formom fraze „Sve će biti u redu“.

„Potrebna nam je podrška evropskih zemalja da podržimo Beloruse. Čak i ako ne vidite proteste na ulicama, to ne znači da su Belorusi odlučili da se predaju“, kaže njena sestra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari