Ako Hezbolah napadne gasno polje preti opasnost od rata sa Izraelom 1EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Ministar odbrane Izraela Beni Ganc (Benny Gantz) upozorio je danas da bi svaki napad libanskog Hezbolaha na izraelska nalazišta gasa mogao izazvati rat.

Gancovo upozorenje je odgovor na pretnju lidera te ekstremističke organizacije Hasana Nasralaha da će „odseći ruke“ Izraelu ako takne gasno polje u Sredozemnom moru.

Napetost se povećala u junu kada je brod stigao na gasno polje Kariš za koje Liban tvrdi da je u spornim vodama. Izraelska vojska je u julu oborila četiri drona koje su letela u pravcu Kariša.

Nasralah je 9. avgusta zapretio da će „svaka ruka koja posegne za tim bogatstvom biti odsečena“, a tokom proteklog vikenda upozorio na „eskalaciju“ ako zahtevi Libana ne budu ispunjeni u pregovorima o pomorskoj granici koji se vode posredstvom SAD.

Upitan da li bi napad Hezbolaha na izraelsko gasno polje mogao dovesti do rata, Ganc je za izraelsku radio stanicu 103 FM odgovorio potvrdno.

„Da, to bi moglo izazvati reakciju, dovesti do nekoliko dana borbi i vojne kampanje. Mi smo snažni i spremni za taj scenario, ali ne želimo to“, rekao je Ganc.

On je najavio da će vađenje iz gasnog polja početi „kada bude spremno za proizvodnju“ i potvrdio da Izrael polaže pravo na Kariš.

„Država Izrael je spremna i da štiti svoju imovinu i da postigne dogovor sa libanskom vladom preko američkog posrednika, o depozitu Sidon“, rekao je on aludirajući na drugo gasno polje u Libanu poznato pod nazivom Kana.

On je izrazio uverenje da će u budućnosti postojati dve gasne platforme, jedna na izraelskoj, druga na libanskoj strani i da pre toga neće biti još jednog ciklusa sukoba. Izrael i proiranski šiitski Hezbolah prethodno su ratovali mesec dana 2006. godine.

Liban i jevrejska država su zvanično u ratu i pripadnici UN patroliraju kopnenom granicom.

Pregovori o pomorskoj granici obnovljeni su 2020, ali su bili ponovo u zastoju do juna.

Prvobitno se razgovaralo o spornom području od 860 kvadratnih kilometara u skladu sa libanskim zahtevima registrovanim u UN 2011. godine.

Bejrut je potom tražio da se to područje proširi na 1.430 kvadratnih kilometara koji uključuju deo polja Kariš za koje Izrael tvrdi da je unutar izraelske ekskluzivne ekonomske zone koju priznaju UN.

Gancovom upozorenju prethodio je televizijski izveštaj u nedelju uveče o visokoj pripravnosti bezbednosnih snaga na severnoj granici zbog bojazni da bi Hezbolah mogao napasti kako bi sabotirao Izrael.

Izraelski bezbednosni zvaničnici se brinu da Nasralah teži da isprovocira Izrael još jednom kako bi izdejstvovao izraelske koncesije pre potpisivanja sporazuma.

Izaslanik SAD Amos Hohštajn (Hochstein), posrednik u pregovorima, rekao je početkom avgusta da je optimista i da se nada da će sporazum biti potpisan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari