
Satima nakon zatvaranja birališta u Albaniji, i dalje nije jasno da li je vladajuća Socijalistička partija osvojila istorijski četvrti mandat ili je opoziciona Demokratska partija odnela pobedu nakon žestoke predizborne kampanje.
Nijedan albanski informativni kanal nije objavio izlazne ankete, ostavljajući birače i posmatrače u neizvesnosti u vezi sa ishodom izbora koji se smatraju ključnim za put Albanije ka članstvu u Evropskoj uniji, piše Politico.
Zvaničnici izborne komisije očekuju da će rezultati biti poznati do utorka.
„Izlazne ankete nisu objavili čak ni televizijski kanali koji su najavili da će ih imati tokom izborne večeri“, rekao je politički analitičar Lutfi Derviši za Politico. „Nema jasnog objašnjenja zašto se to dogodilo“.
Jedina izlazna anketa objavljena je od strane Klan Kosova – televizijskog kanala iz susednog Kosova – i provladinog portala Albanian Post.
Ona ukazuje na ubedljivu pobedu Socijalista premijera Edija Rame sa 51 odsto glasova, dok Demokratska partija Salija Beriše zaostaje sa 38 odsto.
Televizijske stanice nisu dale jasno objašnjenje zašto nisu objavile ankete, već su emitovale redovne emisije, kao što su analize o tome šta bi pobeda bilo kog kandidata mogla da znači, ili izveštaje o manjim incidentima, poput oštećenja glasačke kutije u regionu Kamza.
„Moja pretpostavka je da su političke stranke mogle da izvrše pritisak na medije kako ne bi obeshrabrile članove biračkih odbora koji učestvuju u brojanju glasova“, dodao je Derviši.
Novinari u Albaniji posebno su izloženi pritiscima tokom izbora, prema izveštaju Reportera bez granica. Ipak, zemlja je na indeksu slobode medija ove organizacije rangirana bolje nego neke susedne zemlje, poput Grčke, Kosova i Srbije.
U Albaniji, glasačke kutije putuju od biračkih mesta do okružnih centara na brojanje, gde zvaničnici ručno broje svaki glas pod budnim okom partijskih posmatrača i predstavnika civilnog društva, u pokušaju da se obezbedi fer i transparentan proces.
Zbog visokog uloga ovih izbora, obe partije delovale su odlučno da podstaknu svoje izborne komesare i posmatrače na brojanju glasova da obezbede da svaki glas bude zabeležen bez i najmanjeg uticaja.
„Ako se objavi izlazna anketa koja kaže da je jedna strana izgubila, to bi moglo ozbiljno ugroziti integritet izbornog procesa“, rekao je Derviši.
U retkom obrtu događaja, čini se da su se mediji u zemlji dogovorili da uspostave svojevrsnu „omertu“ ćutanja i odlučili da zadrže izlazne ankete dok vest najpre ne objavi Centralna izborna komisija.
Lokalni i međunarodni novinari koji su pratili izbore, uključujući i Politrico, proveli su veče pokušavajući da stupe u kontakt sa vodećim televizijskim kućama u zemlji, kao što su Top Channel i Ora News, ali nisu dobili jasno objašnjenje zašto izlazne ankete nisu objavljene.
Glasovi dijaspore
Albanija ima oko 3,5 miliona registrovanih birača, od kojih najmanje 1,4 miliona živi u inostranstvu. Prvi put u demokratskoj istoriji Albanije, građanima je bilo dozvoljeno da glasaju izvan zemlje. Oko 245.000 pripadnika albanske dijaspore registrovano je za glasanje, a njih oko 190.000 učestvovalo je na izborima u nedelju.
Prvo uključivanje glasova iz inostranstva izazvalo je sumnje u pouzdanost izlaznih anketa i moglo bi delimično objasniti zašto su televizijske stanice odlučile da se ne oglašavaju.
Centralna izborna komisija je u obavezi da objavi preliminarne rezultate glasanja u roku od 48 sati nakon zatvaranja birališta, ali se očekuje da će imati opštu projekciju već danas.
Međutim, čak su i rezultati iz dve administrativne jedinice koje su sprovodile pilot-projekat elektronskog glasanja – u Vori i Desetom okrugu – gde bi glasovi trebalo da budu automatski izbrojani, odlučile da odlože objavu rezultata do narednog dana.
Došlo je do koškanja među posmatračima u glavnom centru za brojanje glasova na Olimpijskom stadionu u Tirani, nakon što su stigle glasačke kutije sa glasovima dijaspore iz Grčke.
Posmatrači Demokratske partije zahtevali su da komisija proveri validnost tih listića, što je izazvalo tenzije na terenu stadiona.
Lider opozicije Sali Beriša izdao je saopštenje u kojem poziva Centralnu izbornu komisiju da ne popusti pod pritiskom da ubrza proces brojanja glasova.
„Glas je u rukama komesara koji nose najveću odgovornost. Nijedan glas ne sme i ne može biti prebrojan pod pritiskom“, kazao je.
Predizborne ankete davale su Socijalističkoj partiji Edija Rame ubedljivo vođstvo, ali je opoziciona Demokratska partija pokušala da oživi svoju bazu i organizuje povratak, čak je angažovala bivšeg Trampovog stratega Krisa LaČivitu.
Ukoliko Socijalisti obezbede još jedan mandat, Rama, koji je već 12 godina na vlasti, postao bi najdugovečniji lider Albanije od komunističkog vladara Envera Hodže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.