Asadu još šest meseci, pa prelazna vlada 1Foto: FoNet

Grupa koja zastupa sirijsku opoziciju objavila je plan za političku tranziciju u zemlji s ciljem okončanja građanskog rata, zahtevajući smenu sirijskog predsednika Bašara al Asada nakon šest meseci i održavanje izbora nakon dve godine.

Plan Visokog pregovaračkog komiteta (HNC), koji čini sirijska opozicija i pobunjeničke frakcije, predstavljen je u Londonu, a u njemu se zahteva potpuni prekid vatre nakon šestomesečnih pregovora sa Asadovom vladom. Cilj je potpisivanje sporazuma o „osnovnim principima“ procesa tranzicije.

Šef HNC-a Rijad Hidžab je rekao da bi nakon toga usledilo uspostavljanje prelaznog upravnog organa i odlazak Al Asada i „njegove svite“. Prema njegovim rečima, preneo je AP, nakon 18 meseci bi trebalo da budu održani izbori pod nadzorom Ujedinjenih nacija. On je, međutim, priznao da postoje znatne prepreke za realizaciju tog plana.

Zamenik šefa sirijske diplomatije Faisal Mekdad je kasnije naglasio da Al Asad neće da se povuče. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, on je izjavio da su zahtevi da se smeni izabrani lider „ludi i za ne verovati“. „Mi kažemo da sirijski narod donese odluku o svojoj sudbini. O sopstvenoj sudbini bez intervencije. Ne stvarajte preduslove za to ko će vladati Sirijom“, rekao je Mekdad.

Al Asad konstantno odbija da se povuče s predsedničke funkcije od početka rata, u kojem je ubijeno najmanje 250.000 ljudi. Plan „Vizija za Siriju“ Visokog pregovaračkog komiteta je predstavio u Londonu generalni koordinator HNC-a Rijad Hidžab, bivši sirijski premijer, koji je 2012. prešao u suprotni tabor. On je rekao da su planom obuhvaćeni šestomesečni pregovori predstavnika opozicije i Vlade, koji bi se oslanjali na dokument iz 2012. koji je poznat kao Ženevski komunike. Obe strane bi se takođe obavezale na prekid vatre, okončanje opsade, omogućavanje pristupa humanitarcima i oslobađanje zatvorenika. Tranzicioni period koji bi trajao godinu i po dana bi počeo sa uspostavljanjem prelaznog upravnog tela s punom izvršnom vlašću, kao i odlaskom Bašara al Asada i ostalih visokih zvaničnika koji su optuženi za „gnusne zločine“. U tom periodu bi bio izrađen nacrt novog Ustava i uspostavljen pluralistički politički sistem. Bile bi dogovorene izmene Ustava i realizovan ishod nacionalnog dijaloga, a zatim bi bili održani izbori pod nadzorom UN.

Šef diplomatije Saudijske Arabije Adel al DŽubeir je, međutim, naglasio da nije optimista kada je reč o tome da su Rusija i Iran spremni da „izvrše neophodan pritisak“ na predsednika da bi on „poslušao volju međunarodne zajednice“.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris DŽonson, koji je predsedavao sastankom u Londonu, smatra da „još uvek postoji šansa da se ova vizija učini funkcionalnom“. „Ako Rusi i Amerikanci mogu zajedno da stvore primirje, onda mogu da se obnove razgovori u Ženevi s možda tom razlikom da će do tada sve strane bar videti okvirnu konstrukciju postasadovske Sirije“, dodao je DŽonson, piše Bi-Bi-Si.

Moskva i Vašington, koji podržavaju opoziciju i zahtevaju smenu Al Asada, do sada nisu uspevali da postignu sporazum o novom prekidu neprijateljstava. Nakon sastanka s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na marginama samita G20 u Kini, američki lider Barak Obama je rekao da nisu mogli da prevaziđu problem poverenja.

Hidžab je rekao da će glavna pregovaračka grupa sirijske opozicije odbaciti svaki sporazum Rusije i Vašingtona o sudbini Sirije koji se bitno razlikuje od plana HNC-a o tranziciji u zemlji. „Ako se ono što se Rusi i Amerikanci budu dogovorili znatno razlikuje od onoga čemu Sirijci teže, onda to nećemo prihvatiti. Ovo nije pitanje ostanka Al Asada na vlasti još šest meseci ili mesec dana ili jedan dan u tranzicionom periodu. Rusi i Amerikanci to znaju. Oni znaju stav sirijskog naroda, mnogo su žrtvovali i od tog zahteva neće odustati“, rekao je Hidžab.

Američki zvaničnici su posebno zabrinuti zbog sve gore situacije u i oko sirijskog grada Alepa, čija su istočna područja koja su u rukama pobunjenika ponovo pod opsadom nakon što su Vladine snage napredovale tokom vikenda. U ponedeljak je više od sto ljudi primljeno u bolnicu nakon sumnji da su snage sirijskih vlasti izvršile napad gasom hlora na područje Sukari koje je pod kontrolom pobunjenika. Aktivisti su saopštili da je jedna osoba umrla nakon što su bombe s hlorom bačene iz helikoptera. Optužbe za upotrebu hlora i drugih otrovnih gasova u građanskom ratu u Siriji nisu neuobičajena pojava. Poslednji izveštaj o tome se ne može proveriti, pišu dopisnici, prenele su agencije, i nije poznato kako je utvrđeno da je upotrebljen gas hlora.

Turska nudi pomoć za oslobađanje Rake

Ankara – Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je rekao da Turska može da učestvuje u budućim operacijama za oslobađanje sirijskog grada Rake od ekstremista Islamske države. On je u razgovoru s novinarima u avionu na putu iz Kine gde je bio na samitu G20 rekao da je to pitanje pokrenuo predsednik SAD Barak Obama tokom njihovog sastanka na marginama skupa. „Obama želi da se neke stvari urade zajednički kada je reč o Raki. Mi smo rekli da to neće biti problem iz naše perspektive“, rekao je Erdogan i dodao da bi turski i američki zvaničnici mogli da se sastanu da bi razgovarali o tom pitanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari