Bajden dočekan na virtuelnom crvenom tepihu 1Foto: EPA-EFE/ OLIVER CONTRERAS POOL

Učešće američkog predsednika Džozefa Bajdena na virtuelnom sastanku lidera Evropske unije u četvrtak predstavljalo je veliku promenu u odnosu na dane kada su se odvijali susreti u salama za sastanke sa bivšim predsednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trampom.

Za razliku od Trampa koji je bio nepredvidljiv, pravio ispade i držao tirade na događajima kao što su sastanci G7, G20 ili samiti NATO, Bajden i predstavnici EU su se osmehivali, piše politico.eu. Tramp, koji je jednom izjavio da je Unija stvorena zato da iskoristi SAD, nikada nije bio ni pozvan da se pridruži liderima EU na njihovim okupljanjima, dok su za Bajdena, „prostrli virtuelni crveni tepih“.

„Prvi put u 11 godina poželeli smo dobrodošlicu predsedniku SAD“, rekao je predsednik Saveta EU Šarl Mišel na konferenciji za novinare posle samita (poslednji američki predsednik s kojim su se, naime, lideri EU prethodno sastali bio je Barak Obama).

„To je bila prilika da predsednik SAD saopšti svoju viziju buduće saradnje između EU i SAD, kao i prilika da mi iz EU izrazimo svoju snažnu posvećenost ovom fundamentalnom transatlantskom savezu“, dodao je Mišel.

Jedan diplomata EU rekao je da je Mišel upućivao reči hvale Bajdenu dok ga je uvodio u videokonferenciju, a da je Bajden bio „veoma rečit, veoma empatičan, rekavši – svi smo u ovome zajedno“, kao i da je nekoliko puta rekao koliko ceni „Angelu“.

„Mi smo ovde veterani“, rekao je Bajden govoreći o nemačkoj kancelarki Angeli Merkel.

Merkel je izjavila da ima mnogo Evropljana koji se nadaju da će nastaviti saradnju sa svojim „novim-starim prijateljem“.

„Postoji veliki broj stvari koje želimo zajednički da negujemo, a želimo i da ih bude još više. Bilo da je u pitanju saradnja po pitanju klimatskih promena, bilo da je ostavljanje po strani trgovinskih razmirica, ili odnosi sa Kinom, Rusijom ili Turskom“, rekla je Merkel.

Kada je upitana da li bi bliske veze sa SAD mogle da ugroze ekonomske interese Nemačke u Kini, ona je naglasila da želi da se EU posmatra kao nezavisan, suvereni igrač koji formira svoju sopstvenu politiku prema Kini.

„Ne radi se samo o ekonomskim interesima, već i o ostvarivanju onoga što nazivamo evropskim suverenitetom. To znači da imamo zajednički osnov vrednosti sa SAD naravno, to je jasno i ne dovodi se u pitanje, ali isto tako sa druge strane imamo i svoje interese“, dodala je nemačka kancelarka.

Mišel je izrazio nadu da će EU postati partner Vašingtona u borbi protiv klimatskih promena i u sferi digitalnih pitanja, ali da će to najpre i najvažnije biti partnerstvo u odbrani demokratije.

„EU je projekat usredsređen na mir i prosperitet i zasnovan na vrednostima dostojanstva svakog ljudskog bića, demokratije i vladavine prava“, rekao je Mišel i naglasio da su „vrednosti demokratije i vladavine prava sada ponovo ugrožene“.

„Sada više nego ikad, SAD i EU imaju odgovornost prema generacijama koje dolaze, zato što znamo da će odluke koje možemo zajedno da donesemo, o pitanjima kao što su bezbednost, demokratija i stabilnost, imati uticaja u godinama koje dolaze, za našu decu i unuke“, istakao je Mišel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari