Beloruske vlasti hapšenjem lidera protesta pojačavaju pritisak na opoziciju 1Belorusija Foto: Beta/Sergei Grits

Beloruske vlasti uhapsile su danas vođu štrajkača fabričkih radnika, pojačavajući pritisak na opoziciju usred masovnih protesta protiv zvaničnih rezultata izbora koji su produžili 26-godišnju vladavinu autoritarnog predsednika Aleksandra Lukašenka.

Posle upozorenja Lukašenka da bi lideri opozicije mogli krivično da odgovaraju, troje vodećih opozicionih aktivista pozvano je na ispitivanje u okviru krivične istrage za stvaranje Koordinacionog saveta čiji je cilj da olakša tranziciju vlasti.

Ministar unutrašnjih poslova rekao je da je Jevgenij Bohvalov, koji je organizovao štrajk u fabrici u Minsku, priveden, ali nije izneo nikakve detalje.

Fabrika, koja proizvodi teške kamione, u štrajku je od ponedeljka, kao i mnogi drugi industrijski pogoni širom zemlje.

Štrajk radnika je težak izazov 65-godišnjem Lukašenku, koji se oslanjao na radnike kao svoju osnovnu podršku tokom cele svoje „vladavine gvozdenom pesnicom“.

U pokušaju da zaustavi štrajk, beloruski lider je zapretio štrajkačima otkazima i naložio policiji da zaštiti rukovodstva fabrike od pritiska opozicije.

„Najviše od svega, Lukašenko se boji protesta fabričkih radnika, pa pokušava da uplaši organizatore kako bi zaustavio štrajkove“, rekao je Sergej Dilevski, vođa odbora za organizovanje štrajka u minskoj fabrici traktora.

Dilevski, član Koordinacionog saveta opozicije, formiranog ranije ove sedmice kako bi se olakšala tranzicija vlasti, pozvan je na ispitivanje zajedno sa još dva člana saveta, bivšim ministrom kulture i ambasadorom u Francuskoj Pavelom Latuškom i advokatom Maksimom Znakom.

Policija je od jutros blokirala ulice oko sedišta Istražnog odbora gde je trebalo ispitivati aktiviste opozicije, dok se nekoliko desetina demonstranata okupilo u blizini protestujući protiv vlasti već 13. dan.

„Stotine operativaca KGB-a je došlo u fabrike da ispituju i preplaše radnike“, rekao je 53-godišnji inženjer koji radi u Minskoj fabrici automobila.

„Pozivamo na dijalog, ali vlasti odgovaraju pretnjama i novim represijama“.

Belorusko javno tužilaštvo saopštilo je da je formiranje Koordinacionog saveta kršenje ustava i ugrožavanje nacionalne bezbednosti.

Članovi saveta su odbacili optužbe i insistiraju na tome da su njihovi postupci u potpunosti u skladu sa beloruskim zakonom.

Savet je pozvao na nove predsedničke izbore koje bi organizovala nova izborna komisija i zatražilo istragu o gušenju protesta i obeštećenje žrtvama nasilja.

Ciljevi saveta privlače sve veću podršku Zapada. Sjedinjene Države su juče pozvale vlasti na dijalog sa opozicionim savetom a za nedavno održane predsedničke izbore su rekli da nisu bili ni fer ni slobodni.

Tokom prva četiri dana protesta, policija je uhapsila gotovo 7.000 ljudi, a na stotine osoba je povredjeno u intervencijama policije koja je koristila gumene metke, šok bombe i pendreke. Najmanje tri demonstranta su nastradala.

To je izazvalo bes i samo omasovilo proteste, primoravši vlasti da promene taktiku i obustave razbijanje demonstracija.

Međutim, policija je ponovo pojačala prisustvo na ulicama Minska, blokirajući pristup nekim vladinim zgradama, a policija je rasporedjena i ispred najvećih fabrika u kojima radnici štrajkuju.

Vodeća opoziciona političarka Svetlana Tihanovska, koja je pod pritiskom vlasti napustila Belorusiju i otišla u Litvaniju posle izbora, pozvala je danas putem video poruke, fabričke radnike da nastave sa štrajkom.

„Budućnost Belorusije, budućnost naše dece zavisi od vašeg jedinstva i odlučnosti“, rekla je ona i poručila „primoraćemo vlasti izolovane u svojim palatama da čuju naš glas“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari