
„Naše ekološke kolege su uputile zahtev za iniciranje međunarodnih konsultacija sa Srbijom o značajnom prekograničnom uticaju na životnu sredinu i zdravlje Prostornog plana područja posеbnе namеnе za rеalizaciju projеkta еksploatacijе i prеradе minеrala jadarita u nalazištu kod Loznice, shodno odredbama Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu (ESPOO Konvencija)“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je u dopisu nadležnim organima RS i BiH Centar za životnu sredinu iz Banja Luke naveo da „imajući u vidu da je britansko-australijska korporacija Rio Tinto vodeća za investiranje u ovaj projekat, izražava se zabrinutost za ekološke i društvene standarde koje bi oni mogli da postave“.
Rio Tinto je, kako se navodi, „jedna od najozloglašenijih međunarodnih korporacija, koja broji skandale širom sveta, od Madagaskara i Indonezije, pa do Papua Nove Gvineje“.
„Smatramo da moramo odgovorno da se postavimo prema ovom projektu koji obrađuje jako specifičan i jedinstven mineral jadarit, što svakako predstavlja pionirski i rizičan projekat, posebno kada, kao u ovom slučaju, nema dovoljno informacija o uticaju“, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je Srbija u obavezi prema ESPOO konvenciji da za projekte koji imaju prekogranični uticaj na životnu sredinu obavi konsultacije sa organima i javnošću sa druge strane granice.
Zbog toga, kako se navodi, što se Srbija nije pridržavala ove konvencije, projekat izgradnje novog bloka termoelektrane Kostolac B i proširenje kopa Drmno 2016. godine morao se ponavljati.
„S obzirom da je Prostorni plan posebne namene eksploatacije jadarita usvajan i donošen pred kraj prošle godine, u vreme praznika, kako se javnost ne bi osvestila, imamo razloga da smatramo da nisu obavljene prekogranične konsultacije i da će i ovaj plan morati da padne“, navodi se u saopštenju.
Udruženja su navela da „zahvaljuju borcima za ekologiju iz RS i BiH što su se uključili u odbranu Balkana od litijuma, jer njegova prerada zahteva najagresivnije metode i njegovi štetni uticaji mogu biti kolosalni“.
Dodaje se da bi, zbog blizine reke Save, bilo najbolje uključiti i Hrvatsku u procenu prekograničnog uticaja.
„Zalažemo se da se i u drugim spornim situacijama, kao što je projekat rudarenja zlata na istoku Srbije, takođe proveri da li su održane prekogranične konsultacije“, navodi se u saopštenju.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.