Cipras podmladio vladu 1Aleksis Cipras Foto: Epa/Joao Relvas

Grčki premijer Aleksis Cipras se sprema za opšte izbore naredne godine koje je nazvao „majkom svih bitaka“.

U tom cilju, kako prenose mediji, nekada radikalni levičar rešio je da podmladi vladu novim ličnostima. Čak 13 novih imena u tridesetim i četrdesetim godinama starosti pozdravljeno je kao konkretna promena kako bi se „oživela“ vlada ove zemlje. Šest pridošlica među ministrima su žene. Ključna mesta, međutim, ostaće netaknuta, ministarstva finansija, spoljnih poslova, odbrane i rada.

U izjavi pre ovog poteza, Cipras je pred članove svoje stranke Siriza kazao da su promene usledile zbog potrebe za obnovom jer je dugom opterećena Grčka ušla u „novu eru“ izlaskom iz paketa ekonomske pomoći u globalnoj finansijskoj istoriji. „Biće to majka svih bitaka“, kazao je „ispaljujući startni pucanj“ pred početak, kako se očekuje, žestoke predizborne kampanje. „Naša zemlja, vlada i partija trebaju novu krv i više apetita za rad“.

Ciprasova popularnost, koja je već poljuljana merama štednje za koje je jednom obećao da će trajati privremeno, pretrpela je ovog leta još jedan izazov nakon katastrofalnih požara u okolini Atine, kada je stradalo 97 ljudi. Bes javnosti zbog toga posmatra se sada kao jedan od najgorih u živom sećanju kome je doprineo i bes zbog vladinih prisilnih budžetskih i penzijskih smanjenja u zamenu za međunarodni spasilački fond. Najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je glavna opoziciona Nova demokratija u prednosti između pet i 10 odsto, u odnosu na period od pre tri godine kada je Siriza preuzela vlast sa malom desničarskom partijom Anel.

U takvim okolnostima Cipras želi sada da se predstavi kao nova ličnost – progresivna snaga sposobna da privuče centrističke glasove. „Nije ovo Cipras iz 2015“, kaže nezavisni poslanik Haris Teokaris. „Radikalna retorika je nestala i on sada jasno pokušava da postavi Sirizu kao jednu od dva stuba u dvopartijskom sistemu. Da bi to postigao mora da se otvori ka centru, ali koliko će u tome biti uspešan je drugo pitanje.“

Ipak u narodu, kako prenose mediji, rekonstrukcija vlade izazvala je nelagodu i uznemirenost. Iscrpljeni posle gotovo devet godina štednje koja je dovela do stope od 20 odsto nezaposlenih, više od trećine stanovništva živi ispod granice siromaštva i 500.000 je potražilo posao u inostranstvu, strpljenje je na tankom ledu. Cipras je predstojeću borbu definisao kao borbu između starog i novog u njegovoj partiji koja se suočava sa „bankrotiranim i korumpiranim“ snagama koje su dovele Grčku do ivicu ekonomskog kolapsa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari