Crnogorska poslanica: Neću biti izdajnik svoje države da bih ušla u Srbiju 1

Kada se pojavilo crveno na kompjuteru, rekli su mi da su potrebne detaljne pretrage. Te detaljne pretrage su podrazumijevale detaljan pretres i mene i mog ličnog prtljaga.

Ovo priča za Danas Draginja Vuksanović Stanković, poslanica SDP u crnogorskoj skupštini, opisujući neprijatnosti koje je nedavno doživela dva puta na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu.

„Naravno da nisu ništa našli. Tokom pretresanja mog ličnog prtljaga našli su mi u tašni diplomatski pasoš, a po Bečkoj konvenciji oni su bili dužni tada da zaustave pretres i da me puste da idemo, ali oni su nastavili mimo toga. Nakon svega, kada sam ulazila u Srbiju bez ikakvog dokumenta o pretresu, bez potvrde o pretresu i bez ikakvog objašnjenja, nastavila sam dalje. Kada sam se vraćala iz Srbije, dobila sam potvrdu o pretresu i ni tada mi naravno nisu našli ništa. Ali opet nisam dobila obrazloženje zašto sam bila na graničnom prelazu od otprilike 19.10 minuta do 20.35 minuta“.

Vuksanović Stanković kaže da su joj tražili potvrdu o prijavi boravka.

„Dok sam čekala potvrdu, kazali su mi da ću morati kod sudije za prekršaje na šta sam ja odgovorila da čekam potvrdu o prijavi boravka. Ne, ne, ako budem izrekao opomenu, vi možete da idete, kazali su mi, ako budem izrekao kaznu, vi ćete da se skinete sa leta i idite platite kaznu pa da ponesete kod sudije“.

Na kraju je, kaže, stigla potvrda o prijavi boravka.

„Onda su krenuli da obaveštavaju ne znam koga i opet sam morala da čekam dodatnih 25 minuta“.

Dodaje da je policajac koji je preuzeo dokumenta na pasoškoj kontroli bio vrlo korektan prema njoj za razliku od policajca koji je bio sa njim u kabini, „koji me je vređao od toga kako se nacionalno izjašnjavam do toga na čijoj sam strani u Skupštini Crne Gore“.

Naglašava da ovo što se dogodilo, njeni politički stavovi za grđansku, multietničku Crnu Goru, nešto je zbog čega „ne smijem da budem maltretirana, a sve što izjavljujem ja ne izjavljujem protiv države Srbije i srpskog naroda jer ja imam posebne emocije prema Srbiji zbog moje majke i ujčevine“.

Teza, kaže, da nešto radi protiv Srbije i srpskog naroda zato što je glasala u skupštini za rezoluciju o Srebrenici, zajedno sa ostalim poslanicima, za šta je i Srbija glasala 2010. je neprihvatljiva.

„Da li za treba da budem maltretirana? Da li za to treba da budem označena crveno? Ne mogu meni ni Vučić ni Vulin da kažu da ja nešto radim protiv interesa države Srbije i srpskog naroda“.

Naprotiv, kaže, posebne emocije ima prema Srbiji i srpskom narodu, ali će se odlučno suprotstaviti politici zvanične Srbije koja je „protiv evropskih i civilizacijskih vrednosti. Neću biti izdajnik svoje države da bih ušla u Srbiju“.

Na pitanje da li je bilo reakcija zvaničnika Crne Gore, naša sagovornica odgovara da je Aleksa Bečić, predsednik Skupštine Crne Gore, potpuno podržao.

„Na konferenciji za novinare sam mu se zahvalila na tome. Takođe su reagovali poslanici i iz vlasti, gospođa Božana Jelušić (URA) i poslanici iz opozicije. Zahvaljujem se svim poslanicima i političkim subjektima, medijima na podršci, otpravnici ambasade CG u Beogradu, gospođi Vuković koji su bili uz mene, a najviše moja partija SDP“.

Za vanredne izbore

*Kako ocenjujete 200 dana rade Vlade Crne Gore i kako vidite izlaz iz aktuelne političke krize?

– Nerezultati u radu vlade govore više od svake riječi. Vi imate Vladu koja je zadužila Crnu Goru suprotno zakonu za više od 700 miliona evra koja nije predlagala ključne zakone prema Skupštini, od zakona o vladi zakona o skupštini, zakona o ispitivanju porijekla imovine. Imate Vladu koja favorizuje isključivo jedan nacion u svom sastavu što automatski urušava temelje multinacionalne i multietničke države Crne Gore. Apsolutno nismo zadovoljni rezultatima rada Vlade i načinom kako se postupa. Imate situaciju da se u ovu aktuelnu vlast stavila SPC i to je za nas miješanja crkve u unutrašnja poslove Crne Gore, zajedno sa zvaničnom politikom Srbije. Rešenje aktuelne krize mogu biti vanredni izbori da se grđanima vrati mandat kako bi ponovo odlučili kome bi dali svoje povjerenje. Ukoliko do izbora ne dođe, moguće riješenje je rekonstrukcija vlade ili prelazna vlada do novih izbora. Naravno, za nas je potpuno neprihvatljivo da u redove te vlade ulazi Demokratski front koji je u službi zvaničnog Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari