Direktori velikih kompanija napustili Trampov savet 1Foto: EPA/ Chris Kleponis / POOL

Tri izvršna direktora napustila su poslovni savetodavni panel američkog predsednika Donalda Trampa, pošto predsednik nije hitno osudio bele suprematiste zbog protesta u Šarlotsvilu u Virdžiniji tokom kojih je jedna osoba poginula i desetine ranjeno.

Direktori farmaceutskog giganta Merk, proizvođača sportske opreme Ander armor i kompjuterske kompanije Intel su dali ostavke na mesto u Trampovom Američkom savetu za proizvodnju, nakon što je narastao pritisak na biznis lidere koji podržavaju predsednika da napuste njegovu administraciju, javlja Gardijan.

Direktor kompanije Ander armor Kevin Plank podneo je ostavku pošto je Kenet Frejzer, direktor Merka, u ponedeljak napustio savet, a Tramp suočio sa brojnim oštrim kritikama zbog toga što nije odmah posle protesta u Šarlotsvilu osudio bele suprematiste i neonacističke grupe. „Ander armor se bavi sportom, a ne politikom. Cenim to što sam imao priliku da učestvujem, ali odlučio sam da odstupim iz saveta. Ja volim našu zemlju i našu kompaniju i nastaviću da se fokusiram na to da inspirišem svaku osobu da spozna da može da učini sve uz moć sporta koji promoviše jedinstvo, raznovrsnost i inkluziju“, napisao je Plank u izjavi koju je postavio na zvanični Tviter nalog sportske kompanije.

Nedugo nakon Plankove izjave, sličnu stvar je napisao i Brajan Krzanič, direktor kompanije Intel. „Podneo sam ostavku kako bih skrenuo pažnju na ozbiljnu štetu koju naša podeljena politička klima nanosi najkritičnijim problemima, uključujući i potrebu da se ozbiljno pozabavimo pitanjem opadanja proizvodnje u Americi. Podneo sam ostavku i zato što želim da ostvarim napredak, dok su mnogi u Vašingtonu izgleda više zaokupljeni time da napadnu svakoga ko se ne slaže sa njima“, rekao je Krzanič.

Plank je ranije na Tviteru napisao: „Tužni smo zbog dešavanja u Šarlotsvilu. Nema mesta za rasizam i diskriminaciju na ovom svetu. Mi biramo jedinstvo ljubavi“. Međutim, korisnici Tvitera nisu bili zadovoljni samo ovom njegovom porukom već su ga pozivali da se povuče iz Trampovog saveta, što se dodatno pojačalo nakon što je Frejzer dao ostavku, uz obrazloženje da treba „preuzeti odgovornost da se suprotstavimo netoleranciji i ekstremizmu“. „Lideri Amerike treba da poštuju naše osnovne vrednosti tako što će jasno odbaciti i osuditi bilo kakvo izražavanje mržnje, netrpeljivosti i superiornosti neke grupe, što je u suprotnosti sa američkim idealom da su svi ljudi stvoreni jednaki“, napisao je Frejzer u izjavi, zbog koje ga je odmah zatim Tramp napao. „Sada kad je Ken Frejzer iz kompanije Merk dao ostavku na mesto u savetu, imaćemo više vremena da smanjimo cene lekova kojima nas pljačkaju!“, napisao je Tramp na Tviteru. On je prethodno kritikovao farmaceutske kompanije da nameću „astronomske“ cene lekova i obećao je da će naći način da te cene smanji.

Posle Frejzerove izjave, Ričard Trumka, predsednik neprofitne organizacije AFL-CIO, koja je savez sindikata sa 12 miliona članova, takođe je rekao da razmatra ostanak u Trampovom savetu. „AFL-CIO organizacija je nedvosmisleno osudila akcije domaćih terorista u Šarlotsvilu i pozvala predsednika da učini isto. Dok AFL-CIO ostaje moćan glas za slobode radnog naroda, nameću se brojna pitanja o efikasnosti saveta u sprovođenju politike koja bi donela poboljšanje za radničke porodice“, rekao je Trumka.

Direktor Diznija Bob Iger i izvršni direktor Tesle Elon Mask su dali ostavke u junu pošto je Tramp objavio da će se SAD povući iz Pariskog klimatskog sporazuma. Izvršni direktor kompanije Uber Trevis Kalanik bio je prvi koji je napustio savet. On je objavio svoju ostavku u februaru nakon što su osoblje i mušterije oštro kritikovali Trampovu imigracionu politiku, kada je hteo da obustavi imigraciju iz šest muslimanskih zemalja.

Kako piše Gardijan, nedavne ostavke će sigurno izvršiti pritisak i na preostale članove saveta, od kojih mnoge kompanije imaju poglede na imigracije i klimatske promene koji su u suprotnosti sa Trampovom administracijom. Među njima su Meri Bara, izvršni direktor Dženeral motorsa; Džejmi Dimon, predsedavajući kompanije Džej-Pi Morgan; Indra Nuji, izvršni direktor Pepsija; Đini Rometi, izvršni direktor Aj-Bi-Ema; i Stiven Švarcman, izvršni direktor kompanije Blekstoun.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari