Đukanović: Napredak na Balkanu doveden u pitanje 1Foto: EPA/BORIS PEJOVIĆ

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je da je napredak Zapadnog Balkana doveden u pitanje jer se interesi velikih ponovo sudaraju u regionu i naglasio da samo aktivnija Evropa može sprečiti Balkan da ne padne pod uticaj Rusije i Turske i ocenio da novi pregovori između predsednika Srbije i Kosova stvaraju posebnu nervozu u regionu.

Rusija se generalno protivi NATO integraciji Zapadnog Balkana. Budući da smo mi bili jedina zemlja kandidat, to se protivljenje prirodno okrenulo prema nama… Naš cilj je uvek bio da se pridružimo zapadnoj porodici čije vrednosti elimo. Taj proces je započeo ulaskom u NATO, a završiće se učlanjenjem u Evropsku uniju, rekao je Đukanović, prenosi RTCG.

„Mi smo istorijski i kulturno uvek bili bliski Rusiji. Međutim, poslednih godina, naši su se odnosi značajno pogoršali. Mogao bih čak da kažem da nikada ranije nisu bili tako loši. Crna Gora je podržala politiku evropskih sankcija protiv Rusije nakon aneksije Krima. Moskva je odgovorila primenom sankcija prema nama“, rekao je Đukanović.

Prema rečima Đukanovića, ruska politika na Balkanu je vrlo jasna i nepromenjena, protiv ulaska u NATO i ulaska u EU. Rusija pokušava, kao i drugde u Evropi, da dovede u pitanje evropski sistem vrednosti, rkao je on..

Prema oceni Đukanovića, napredak je doveden u pitanje u celom regionu.

„Ja to objašnjavam dvema glavnim okolnostima. Prva se odnosi na interese velikih koji se ponovo sudaraju na Balkanu. To nije nikakva novost: mi smo u istoriji uvek korišćeni kao moneta za potkusurivanje u rešavanju problema velikih sila. Druga okolnost je to što od devedesetih godina vučemo tri problema koji truju region: Makedoniju paralisanu od 2008, konflikt Srbije i Kosova čiji je krajnji rezultat svima nepoznat i nefunkcionalna Bosna i Hercegovina“, rekao je Đukanović u intervjuu francuskom listu Figaro.

Takođe je rekao da novi pregovori između predsednika Srbije i Kosova stvaraju posebnu nervozu u regionu.

„Nestabilnost je pojačana nedavnim pogoršanjem odnosa između Srbije i Hrvatske. Plašim se da takav razvoj situacije daje polet pristalicama Velike Srbije. Neki od njih ponovo počinju sa osporavanjem crnogorske nezavisnosti tvrdeći da Srbija ima prirodno pravo na Crnu Goru. Takva retorika je opasna u vremenu nestabilnosti, čemu smo mogli da posvedočimo devedesetih godina“, upozorio je Đukanović.

Kako je ocenio, pominjanje eventualne razmene teritorija je potpuna novost.

„Ta je tema dugo vremena predstavljala tabu zato što nas je podsećala na loša iskustva iz devedesetih. Nakon završetka ratova, u regionu se najviše govorilo o multikulturalizmu i međuetničkoj demokratiji. Tačno je da su neke zapadne prestonice promenile mišljenje, čak vrlo eksplicitno. Drugim rečima, došla su druga vremena. Ja mislim da treba sačuvati opreznost i voditi računa o tome da se ne stvori presedan koji će izazvati domino efekat u regionu. Sačekajmo odluke dva predsednika, rekao je predsednik Crne Gore.

„Nemam iluzija, znam da evropsko javno mnjenje nije spremno na integraciju Zapadnog Balkana i shvatam da je pred nama dug put. Međutim, proširenje nije kontradiktorno konsolidaciji Evrope. Ja čak mislim da je nastavak procesa proširenja u interesu Evrope. Alternativa tome je da čekamo izbijane nove velike krize“, upozorio je Đukanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari