Do Austrije i Nemačke najviše izbeglica još stiže preko Balkana 1(arhiva) Foto: EPA CHRISTIAN BRUNA

Već mesecima se smatra da je takozvana balkanska izbeglička ruta zatvorena. Austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc je zatvaranje rute reklamirao kao svoj uspeh.

Međutim, „potpuno zatvaranje“ ne uklapa se u aktuelne podatke o azilu – piše bečki list Standard.
Na graničnom prelazu ka Štajerskoj, gde se 2015. ka Austriji kretao najveći broj izbeglica, vlast na dnevnom nivou beleži nove dolaske ljudi. „Oni dolaze sami, pešice ili u automobilima na šleperima. Većina izbeglica je iz Avganistana“, kazao je portparol policije Fric Grundnig.

U prvih šest meseci ove godine registrovano je širom Austrije oko 16.000 novopridošlih, od kojih je 12.000 zatražilo azil, rečeno je Standardu u austrijskom ministarstvu unutrašnjih poslova. U poređenju sa prvih šest meseci „izbegličke“ 2015. godine to je tri puta manje tražilaca azila.

Veliki deo izbeglica ušao je preko stare balkanske rute, navode u ministarstvu. Preko ove rute u Austriju bi moglo da stiže više ljudi nego preko takozvane mediteranske rute, preko Italije, na čijem zatvaranju Kurc sada insistira, navodi list. Štaviše, u prvih šest meseci 2017. je u Austriju preko Brenera, graničnog prelaza sa Italijom koji je sata predmet rasprava, ušlo 4.000 izbeglica. Neke od njih su registrovane u Austriji odmah po ulasku, dok su druge kasnije vraćene iz Nemačke. Prema tome, navode u ministarstvu, u Austriju je ove godine preko Brenera ušla četvrtina registrovanih izbeglica.

Gledano po austrijskim saveznim državama, u prvih šest meseci ove godine najviše izbeglica je došlo u Beč – njih 3.000. Najveći deo njih stigao je preko Balkana. Šef diplomatije Sebastijan Kurc, koji bi, prema anketama, posle izbora 15. oktobra mogao da postane novi kancelar, nije želeo da komentariše ove podatke, ali je za Standard rekao da je „naravno nemoguće“ potpuno zatvaranje balkanske rute, te da izbeglice stižu u izolovanim grupama. Kurc naglašava da je veliki priliv izbeglica ipak zaustavljen.

„Sigurno, u martu 2016. je državno prevoženje izbeglica ka severu prekinuto. Ali to ne znači da se niko ne kreće. Nigde ne postoji nula migracija“, kazao je portparol ministarstva unutrašnjih poslova Karl-Hajnc Grundbek.

Nemački list Handelsblat citirao je izveštaj tamošnjeg ministarstva unutrašnjih poslova prema kojem je u prvoj polovini ove godine u Nemačkoj registrovano 90.400 tražilaca azila. Većina njih stigla je iz pravca „koji je trebalo da je zatvoren – preko balkanske rute“, navodi ovaj dnevnik.
Austrijski ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka najavio je opsežne kontrole na granicama radi „borbe protiv ilegalne migracije“. Takođe je planirano veće angažovanje „pomoćnika“ iz austrijske vojske. Sobotka je najavljene mere obrazložio porastom broja „velikih grupa ilegalnih migranata“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari