Evropa ne može da se uzda u SAD 1Foto: EPA-EFE/ OMER MESSINGER

Pobeda Džoa Bajdena na predsedničkim izborima u SAD ne bi značila da Evropa može da se uzda u Ameriku kada je reč o bezbednosti kao što je to ranije činila, rekla je u sredu nemačka ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer.

U intervjuu koji je emitovan uživo, a koji je organizovalo njeno ministarstvo, Kramp-Karenbauer je rekla da će SAD i dalje biti fokusirane na Kinu i ako kandidat demokrata porazi američkog predsednika Donalda Trampa u novembru, što znači da Evropa mora da nastavi da razvija sopstvenu spoljnu i bezbednosnu politiku.

„Čak i ako pobedi Džo Bajden, što bi definitivno značilo da bismo jedni druge tretirali na drugačiji način, ne smemo da zaboravimo da postoje izvesni stavovi koje deli veliki deo američke političke klase, na primer o Kini ili kako se odnositi prema Rusiji, gde bih ja pomenula i Severni tok 2“, rekla je Kramp-Karenbauer, misleći na sporni gasovod koji povezuje Rusiju i Nemačku. Ona je dodala da postoje izvesne osovine koje se sigurno neće menjati.

Kramp-Karenbauer je rekla da se na osnovu dosadašnjih Bajdenovih izjava može zaključiti da će se ekonomsko i geopolitičko rivalstvo između SAD i Kine nastaviti i ako on postane predsednik.

„A to će neizbežno dovesti do pitanja takođe u kontekstu kapaciteta SAD i tereta koje moraju da nose da li su u poziciji da imaju podjednako snažno prisustvo u dva područja i da snose troškove – drugim rečima, i u evropskom području i u indopacifičkom području“, rekla je Kramp-Karenbauer.

Ona je, takođe, naglasila da nemački tim koji je prošle nedelje preuzeo predsedavanje EU „veoma naporno radi“ da tokom predstojećih šest meseci završi posao u vezi s predlogom koji bi državama koje nisu članice Unije omogućio da učestvuju u vojnim projektima kojima se rukovodi u skladu sa programom Stalna strukturirana saradnja (PESCO) evropskog bloka.

„To je važno za buduću saradnju sa Ujedinjenim Kraljevstvom, ali i za saradnju sa SAD“, rekla je nemačka ministarka.

Transatlantski odnosi su se pogoršali pod rukovodstvom Trampa koji je prošlog meseca rekao da planira da smanji broj američkih vojnika u Nemačkoj za oko 10.000, reagujući na ono što je okarakterisao kao „nemačku delinkvenciju“, kada je reč o vojnim troškovima.

SAD su se takođe sukobile s Nemačkom zbog Severnog toka 2, i republikanski i demokratski senatori su zagovarali uvođenje sankcija kompanijama koje učestvuju u izgradnji gasovoda.

Kramp-Karenbauer je rekla da preusmeravanje pažnje SAD na Aziju znači da je „u našem interesu da ostvarimo brži i bolji napredak u Evropi“ kada je reč o jačanju spoljne i odbrambene politike.

Kao primer je navela region Sahel u Africi gde američke trupe pružaju podršku naporima EU za borbu protiv terorizma, dezintegracije državnih struktura i neregularne migracije.

„Ovo su izuzetno važna pitanja koja su od naročitog značaja za Evropu. I upravo je to razlog zbog kojeg je takođe važno da Evropa može tamo da deluje, naročito u poziciji u kojoj na duže staze nismo zavisni od osnovne podrške američke strane“. Prema njenim rečima, Ujedinjeno Kraljevstvo treba da se uključi u takve ambicije. „Britanija sa svojim adutima, kapacitetima i strateškim pristupom ostaje veoma važan partner“, naglasila je nemačka ministarka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari