Francuska i Češka oštrije, Hrvatska ublažava mere 1Foto: EPA-EFE/ SEBASTIEN NOGIER

Usled znatnog pogoršanja epidemiološke situacije, Francuska i Češka pooštravaju mere u okviru borbe protiv virusa korona dok s druge strane Hrvatska najavljuje postepeno ublažavanje restrikcija.

Francuska vlada je u sredu saopštila da se situacija u vezi sa kovidom 19 pogoršava u desetak regiona zemlje, uključujući Il de Frans oko glavnog grada, te razmatra uvođenje dodatnih restrikcija u cilju sprečavanja širenja kovida 19. Portparol Vlade Gabrijel Atal je u Parizu izjavio da je protekle nedelje počeo da raste broj novozaraženih nakon pada prethodne.

On je naglasio da je u pojedinim regionima neophodno „brzo uvođenje snažnih mera“, preneo je Glas Amerike. Prema njegovim rečima, regioni koji izazivaju najveću zabrinutost jesu region na severu O-de-Frans, Il de Frans ili Pariski region, Grand-est na istoku zemlje i južni region Provansa-Alpi-Azurna obala oko Marseja. Zvaničnici obalskog područja Primorski Alpi oko Nice i Kana su u ponedeljak najavili delimični karantin koji će biti na snazi tokom dana sledeća dva vikenda. U regionu je već uveden dvanaestočasovni noćni policijski čas.

Atal je rekao da će Vlada učiniti sve da izbegne uvođenje karantina na nivou cele zemlje. Za razliku od nekih svojih suseda, Francuska je izbegavala uvođenje nacionalnog karantina u cilju sprečavanja širenja zaraznijih sojeva virusa, nadajući se da se policijskim časom koji je na snazi od 15. decembra može kontrolisati epidemiološka situacija. U Francuskoj je do sada ukupno registrovano više od 3,7 miliona inficiranih dok je preko 85.320 umrlo, pokazuju podaci na worldometers.info.

Pooštravanje mera protiv pandemije razmatra i Češka. Češki premijer Andrej Babiš je rekao da moraju da se uvedu nove restrikcije da bi se narednih nedelja sprečila „katastrofa“ u bolnicama, pošto je Češka jedna od zemalja s najvećim brojem zaraženih virusom korona i s najvećom stopom smrtnosti u svetu. U zemlji je u utorak registrovano više od 15.000 novozaraženih, što je najviše na dnevnom nivou od 6. januara. Češka beleži najbržu stopu širenja virusa u Evropi, te u protekle dve nedelje registruje šest puta više zaraženih po glavi stanovnika u odnosu na susednu Nemačku, preneo je Rojters.

Broj hospitalizovanih pacijenata s kovidom 19 koji imaju tešku kliničku sliku dostigao je rekordnih 1.389, a u zemlji sa 10,7 miliona stanovnika ima veoma malo mesta u bolnicama. Pojedine bolnice su prinuđene da premeštaju pacijente u druge bolničke ustanove, a ministar zdravlja Jan Blatni je upozorio da postoji opasnost da predstojećih nedelja bolnice budu prebukirane. Vlada razmatra mogućnost da se obrati Nemačkoj za pomoć s pojedinim pacijentima.

U zemlji je dosad registrovano ukupno 1,2 miliona zaraženih i 19.682 smrtna slučaja. Babiš je rekao da je situacija ozbiljna. „Očekuju nas pakleni dani“, rekao je češki premijer na konferenciji za novinare. On je dodao da će ministar zdravlja predložiti uvođenje dodatnih restrikcija. Babiš je rekao da ostvarenje cilja da se učenici sledeće nedelje vrate u školske klupe više nije moguće.

Za razliku od Francuske i Češke, Hrvatska, u kojoj je na jučerašnji dan pre godinu dana registrovan prvi slučaj zaraženog virusom korona, razmatra ublažavanje mera nakon što poslednjih nedelja beleži pad broja novoinficiranih u odnosu na kraj prošle godine. Kako su prenele agencije, od 6.433 testiranih u poslednja 24 sata, juče je pozitivno bilo 544. Umrlo je 12 ljudi. Do sada je vakcinisano 136.000.

Kako je juče na sednici Vlade najavio hrvatski premijer Andrej Plenković, od ponedeljka, 1. marta, radiće terase i bašte kafića i restorana, ali će njihov unutrašnji deo i dalje biti zatvoren za goste. Takođe će moći da se održavaju treninzi u zatvorenom, ali uz neke specifične mere kada je reč o kolektivnim sportovima. „Apelujem na sve da budemo oprezni, imamo nekoliko manjih žarišta. Ne bismo smeli da budemo preterano opušteni, ali mislim da su mere primerene okolnostima. Ako se situacija pogorša, mere se uvek mogu i pooštriti“, izjavio je juče Plenković, prenela je Beta. U Hrvatskoj trenutno ima 2.933 aktivna slučaja, od kojih je 790 hospitalizovano, a među njima je 70 na respiratoru.

Karantin od oktobra

U zemlji je od oktobra na snazi delimičan karantin, pošto se borila s mnogo ozbiljnijim drugim i sada s trećim talasom pandemije. Privreda i dalje radi za razliku od perioda na početku pandemije kada su velike fabrike bile zatvorene nekoliko nedelja, što se negativno odrazilo na ekonomiju. Restorani, teretane, pozorišta i druga slična mesta su zatvorena dok rade samo prodavnice sa osnovnim namirnicama. Škole su zatvorene, osim za učenike prvog i drugog razreda i predškolce.

Finska ide u tronedeljni lokdaun

Premijerka Finske Sana Marin najavila je strože tronedeljne epidemiološke mere zbog povećanja broja novozaraženih korona virusom. Vlada je saopštila da će mere biti na snazi od 8. marta i neće uključivati policijski čas, ali će njihovim uvođenjem ugostiteljski objekti biti privremeno zatvoreni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari