Francuska proglasila ukrajinski Holodomor genocidom 1Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Francuski parlament je glasao da kao genocid proglasi masovno izgladnjivanje miliona u Ukrajini tokom tridesetih godina prošlog veka, pod vlašću sovjetskog lidera Jozefa Staljina.

Parlamentarci u Francuskoj su u utorak, 28. marta usvojili rezoluciju, dok traje ruska invazija u Ukrajini koja je oživela sećanja na glad poznatu kao Holodomor, prenosi Radio Slobodna Evropa na ukrajinskom jeziku.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pozdravio ovu odluku na Tviteru, zahvalivši se francuskim poslanicima.

„Totalitarni režim Kremlja, prošli ili sadašnji, nije mogao i nikada neće uništiti istinu i pravdu“, poručio je Zelenski.

Ministar spoljnih poslova, Dmitro Kuleba, takođe se zahvalio poslanicima.

„Zahvalan sam što je Francuska prepoznala Holodomor iz perioda 1932-33. kao genocid nad Ukrajincima, i što je odao poštu žrtvama Staljina i njegovog režima. Ovim istorijskim glasanjem, francuski parlament je jasno poručio da takvi zločini nikada neće biti zaboravljeni i da nikada ne smeju biti ponovljeni.“

Kijev je pozvao međunarodnu zajednicu da proglasi masovnu glad genocidom.

Evropski parlament je to učinio u decembru, te pozvao Rusiju, kao pravnog naslednika Sovjetskog Saveza, da učini isto i uputi izvinjenje. Takođe je pozvao „sve države i međunarodne organizacije koji još nisu proglasili Holodomor genocidom da to učine“.

Ukrajinci smatraju Holodomor – na ukrajinskom „smrt izgladnjivanjem“ – za namerni čin genocida, počinjen od Staljinovog režima, sa ciljem da se unište ukrajinski seljaci.

Glad se desila tokom 1932. i 1933. godine, kada je Staljinova policija prisiljavala seljake u Ukrajini da se pridruže kolektivnim farmama, time što im je oduzimala žito i druge namirnice.

Istoričari ocenjuju da je neuspešna žetva u Ukrajini 1932. godine pod lošim sovjetskim upravljanjem bila glavni uzrok gladi.

Procenjuje se da je oko devet miliona ljudi umrlo zbog egzekucija, deportacija i gladi tokom tog perioda pod Staljinom.

Moskva već dugo poriče bilo kakve sistematske napore da se ciljaju Ukrajinci, tvrdeći da je ondašnja loša žetva teško pogodila mnoge druge delove SSSR-a.

Tekst rezolucije usvojene u Parizu prepoznaje „genocidnu prirodu prisilne i planirane gladi, od strane sovjetskih vlasti nad ukrajinskom populacijom tokom 1932. i 1933“.

Francuski parlament je osudio ta dela, te „potvrdio svoju podršku ukrajinskom narodu u njihovim aspiracijama da se prepoznaju masovni zločini koje je sovjetski režim počinio nad njima“, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari