Holandski premijer se izvinio mirovnim snagama iz Srebrenice 1Foto: EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Holandska vlada zvanično se danas izvinila holandskim vojnicima koji su poslati u sastav mirovnih snaga UN da brane bosansku enklavu Srebrenicu sa nedovoljno oružja i ljudstva da očuvaju mir.

Vojnici, sada veterani, bili su suočeni sa mnogo teže naoružanim snagama bosanskih Srba predvođenim generalom Ratkom Mladićem koje su izvršile masakr nad 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka u julu 1995. godine, u krvoproliću koje je međunarodni sud označio kao genocid.

Holandski premijer Mark Rute obratio se danas stotinama veterana holandskog bataljona Dačbat III (Dutchbat III) u vojnoj bazi u centralnoj Holandiji, i rekao im da posle gotovo 27 godina  „neke reči još nisu izrečene“.

„Danas se izvinjavam u ime holandske vlade svim muškarcima i ženama Dačbata III. Vama i ljudima koji danas ne mogu biti ovde. Sa najvećom mogućom zahvalnošću i poštovanjem prema načinu na koji je Dačbat III pod teškim okolnostima pokušavao da čini dobro, čak i kada to više nije bilo moguće“, rekao je Rute.

Ceremonija je održana posle izveštaja objavljenog prošle godine o iskustvu oko 850 vojnika koji su bili u sastavu holandskog bataljona. U studiji su date preporuke uključujući i da vlada treba da napravi „kolektivni gest“ oko, kako je navedeno, percipiraniog nedostaka priznanja i cenjenja toga šta su holandski mirovnjaci uradili obzirom na „vanredne okolnosti u kojima je od njih traženo gotovo nemoguće“.

Holandija se dugo bori sa nasleđem masakra u Srebrenici. Tadašnji premijer Vim Kok podneo je ostavku 2002. kada su u izveštaju oštro kritikovane holandske vlasti zbog toga što su slale vojnike u opasnu zonu bez odgovarajućeg mandata ili potrebnog oružja da zaštite oko 30.000 izbeglica koji su pobegli u holandsku bazu u istočnoj Bosni.

Holandski vrhovni sud je 2019. presudio da je Holandija delimično odgovorna za oko 350 muslimanskih muškaraca koje su ubile snage bosanskih Srba u masakru.

Sud je  presudio da su holandske mirovne snage evakuisale te muškarce iz svoje  vojne baze blizu Srebrenice 13. jula 1995. iako su znale da su ti ljudi u „ozbiljnoj opasnosti da budu zlostavljani i ubijeni“ od strane snaga bosanskih Srba.

UN su takođe kritikovane što nisu odobrile NATO vazdušne udare da podrže lako naoružane holandske vojnike u julu 1995. godine kada su bili napadnuti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari