Ilon Mask - novi i haotičan faktor na globalnoj političkoj sceni 1Foto: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

U poslednje pre četiri nedelje, Ilon Mask je predstavio mirovni plan za Rusiju i Ukrajinu koji je razbesneo ukrajinske zvaničnike, piše Njujork tajms, prenosi Index.hr.

On je objavio tvit o iranskom pristupu internetu koji je demonstrante vlade izložio krađi identiteta.

U jednom novinskom intervjuu sugerisao je da bi se Kina mogla smiriti ako stekne delimičnu kontrolu nad Tajvanom.

Mask se poslednjih meseci pojavio kao novi, haotičan faktor na globalnoj političkoj sceni.

Dok mnogi poslovni milijarderi vole da objavljuju svoja mišljenja o svetskim događajima, niko nije ni blizu uticaju i sposobnosti gospodina Maska da izazove nevolje.

Ponekad je upadao u situacije čak i nakon što su mu savetovali da to ne radi, a već je ostavljao mnogo nereda za sobom, piše The Nev Iork Times.

Obogatio se na Tesli, ali njegov uticaj potiče od SpaceX-a

Dok najveći deo Muskovog bogatstva potiče od udela u njegovoj kompaniji za električne automobile Tesla, njegov uticaj uglavnom potiče od njegove raketne kompanije SpaceX, koja upravlja satelitskom mrežom Starlink.

Starlink može da pruža internet usluge u zonama sukoba i geopolitičkim žarištima i postao je osnovno oruđe ukrajinske vojske.

Maskov uticaj će rasti sa sklapanjem ugovora o kupovini Tvitera. On je sebe nazvao apsolutistom slobode govora i od njega se očekuje da samo blago moderira sadržaj na Tviteru.

Njegovi kritičari – a ima ih mnogo – brinu da je teško odvojiti Muskova mišljenja od njegovih poslovnih interesa, posebno kada je reč o Tesli, koja sve više zavisi od Kine.

„U centru svega je Elon Musk“

„Tehnologija je postala centralna za geopolitiku. Fascinantno je haotična, a u centru svega je Ilon Mask“, rekla je Karen Kornblu, direktorka nemačkog Maršalovog fonda, geopolitičkog trusta mozgova, i bivša savetnica američkog predsednika Baraka Obame.

U nekim slučajevima, Musk je bio konstruktivan. Kada je početkom godine omogućio pristup Starlinku u Ukrajini i finansirao bar deo hardvera i usluga, obezbedio je i civilima i vojnicima ključno sredstvo komunikacije tokom sukoba sa Rusijom.

Međutim, poruke koje je preneo takođe su izazvale probleme. On je u objavi na Tviteru prošle nedelje napisao da ne može da finansira ukrajinsko korišćenje Starlink-a na neodređeno vreme, pre nego što iznenada promeni kurs.

Na skupu moćnika u Aspenu, Mask je predložio mirovni plan za Ukrajinu

Ilon Mask - novi i haotičan faktor na globalnoj političkoj sceni 2
Foto: Patrick Pleul/Pool via AP, File

Krajem septembra, Musk je prisustvovao privatnom događaju u Aspenu pod nazivom The Veekend. Događaj, koji je delom organizovao izvršni direktor Gugla i savetnik američke vlade Erik Šmit, okupio je američke poslovne i političke lidere, uključujući predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, bivšeg potpredsednika Al Gora i bivšeg načelnika Generalštaba američke vojske Džozefa Danforda.

U vreme ručka, pod šatorom na golf terenu, Mask je imao dug razgovor sa biznismenom i milijarderom Dejvidom Rubenštajnom, prema rečima dvoje ljudi koji su prisustvovali događaju i govorili pod uslovom da ostanu anonimni.

Na kraju razgovora, na iznenađenje mnogih prisutnih, Mask je predložio mirovni plan za rat u Ukrajini koji bi omogućio Rusiji da anektira ukrajinsku teritoriju, naizgled stala na stranu Kremlja.

Kremlj je podržao Maskovu ideju

Ova ideja je razbesnela mnoge od onih koji su prisustvovali događaju, kažu učesnici. Sledećeg dana Džejk Salivan, savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Bajdena, održao je video govor na događaju, a moderator je pokrenuo pitanje Maskovog mirovnog plana. Salivan nije komentarisao Maskove izjave na tom događaju, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost. Ipak, Musk je otkrio svoj plan 10 dana kasnije na Tviteru. Kremlj je javno podržao tu ideju.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i njegovi najviši saradnici oštro su osudili plan Elona Maska. Ali njegovi stavovi su ih doveli u vezu – terminali Starlink postali su ključno sredstvo komunikacije za ukrajinsku vojsku.

Mask nije odgovorio na nekoliko zahteva za komentar.

Sredinom septembra, dok je ukrajinska vojska napredovala kroz južne teritorije koje je ranije okupirala Rusija, izgubila je pristup Starlinku u nekim oblastima u blizini linija fronta, izjavila su četiri osobe upoznate sa tim. Dvojica od njih kažu da se to dogodilo jer je Musk ograničio uslugu da bude dostupna samo u određenim oblastima. Nije bilo jasno zašto je satelitski sistem u kvaru, ali su drugi korisnici u Ukrajini prijavili da radi dobro.

Ovaj mesec doneo je još više neizvesnosti Ukrajini

Mask je o tome razgovarao i sa ukrajinskom vladom i vladom SAD, pokušavajući da odredi lokacije na kojima će vojska imati pristup Starlinku.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost rekao je da su Savet, Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija i zvaničnici američke vlade razgovarali sa Starlinkom i odgovorili na pitanja o politici SAD kao i sa svim kompanijama.

U oktobru je Mask uneo više neizvesnosti u Ukrajinu kada je rekao da ne može da nastavi da plaća Starlinkove usluge zemlji, čineći da se čini da on snosi troškove. U stvarnosti, Sjedinjene Države, Britanija i Poljska platile su SpaceKs-u barem deo troškova Starlinka, prema dokumentu koji detaljno opisuje troškove koji je pregledao The Nev Iork Times.

„On mora da odluči da li je Starlink komercijalna usluga koja svojim klijentima ponekad pruža tehnologiju koja spašava živote ili usluga koja u velikoj meri zavisi od geopolitičkih interesa njene administracije i stoga je nepouzdana za korisnike koji su zabrinuti za nacionalnu bezbednost“, rekao je Dimitri Alperovič, suosnivač Silverado Polici Accelerator, geopolitičkog istraživačkog centra u Vašingtonu.

Ilon Mask - novi i haotičan faktor na globalnoj političkoj sceni 3
foto: EPA-EFE/Carina Johansen NORWAY OUT

Umešao se i u nemire u Iranu

Dok je u Aspenu iznosio svoj mirovni plan za rat u Ukrajini, Musk se takođe upleo u nemire u Iranu.

Dok su se protesti širili širom zemlje, a vlasti su reagovale blokiranjem pristupa internetu u nekim oblastima, činilo se da je on priskočio u pomoć. „Aktiviranje Starlinka“, napisao je na Tviteru nakon što je američka vlada ukinula neke sankcije koje su ograničile mogućnost američkih tehnoloških kompanija da rade u Iranu kako bi pomogle demonstrantima.

Starlink je ponudio mogućnost da se zaobiđe vladina blokada zemaljskih internet veza koja je izbacila Irance iz mreže u mnogim gradovima.

Ali kako su mnogi Iranci ubrzo saznali, Muskovo obećanje nije ispunjeno. Musk je prešutio bilo kakav kontekst o tome šta bi bilo potrebno da se Starlink pokrene i pokrenuo, koliko će to trajati i zašto bi ograničenja iranske vlade učinila gotovo nemogućom masovnu proizvodnju usluge unutar Irana.

Dok je Starlink ostao nedostupan u Iranu, hakeri za koje se verovalo da su povezani sa iranskom vladom započeli su phishing kampanju, šaljući poruke na društvenim mrežama sa linkovima za koje se tvrdilo da obezbeđuju pristup Starlinku, kaže Amir Rašidi, stručnjak za digitalna prava iz Irana. Umesto da obezbede pristup Maskovom satelitskom sistemu, veze su dovele do malvera koji je izvlačio informacije sa telefona korisnika, objasnio je Rašidi, koji je analizirao najmanje pet verzija malvera.

„Hteo je da uskoči, ali nije znao kakve će biti posledice

Neki od Starlinkovog pristupa Internetu sada su dostupni u Iranu zahvaljujući opremi koja je prokrijumčarena preko njegove granice, rekao je Rašidi. Ovo izaziva dodatnu zabrinutost da će vlasti moći da identifikuju podatke koji se prenose jer se satelitski signali mogu pratiti do pojedinaca na zemlji.

Rašidi je pobegao iz zemlje 2009. i pohvalio je Maska što je pokušao da pomogne, ali je rekao da je njegova taktika bila krajnje neodgovorna: „Hteo je da uskoči i kaže: ’Radim nešto dobro‘, i nije razumeo kakve će posledice biti biti.“

Mask je takođe nedavno zakoračio u možda najdelikatniju geopolitičku tačku na svetu – Tajvan.

Tenzije između Kine i Tajvana predstavljaju velike rizike za Muskovo poslovno carstvo. Tesla upravlja proizvodnim pogonom u Šangaju koji proizvodi čak 50 odsto novih automobila kompanije. Vlada u Pekingu strogo kontroliše kako zapadne kompanije posluju u Kini, a posmatrači već dugo brinu da bi Teslina zavisnost od Kine mogla da utiče na Maskove političke pozicije.

Pritisak na Maska iz Pekinga

Mask je u oktobru potvrdio da se suočio sa pritiskom Pekinga, kada je za Fajnenšel tajms rekao da je kineska vlada jasno stavila do znanja da ne odobrava njegovu ponudu za internet servis Starlink u Ukrajini. Peking je tražio uveravanja, rekao je Musk, da neće ponuditi uslugu u Kini.

Zatim je ponudio način za ublažavanje tenzija – prepuštanje Kini delimične kontrole nad Tajvanom. Ovaj predlog, koji je u oštroj suprotnosti sa politikom SAD i njenih saveznika, izazvao je brze kritike tajvanskih političara.

U telefonskom intervjuu za Njujork tajms, Čao Tien-Lin, član Demokratske progresivne partije i Odbora za spoljne poslove i odbranu tajvanskog parlamenta, pozvao je Maska da povuče svoju izjavu.

„Ako ne bude, iskreno ću savetovati ne samo Tajvan, već i sve potrošače u liberalno-demokratskim zemljama da bojkotuju Teslu i srodne proizvode“, rekao je Čao.

Neki su isticali da bi u slučaju vojnog sukoba između dve strane Tajvanci, ali i Ukrajinci, mogli da pozovu Maska da obezbedi hitnu komunikaciju putem satelitskog interneta. Ali s obzirom na Muskov javni stav o situaciji i vezama sa Kinom, Starlink možda nije održiva opcija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari