Improvizacija, snalažljivost i ključni prekookeanski dobrotvor: Kako Hamas dolazi do oružja? 1Foto: EPA-EFE/AYAL MARGOLIN

Kada su pripadnici Hamasa izvei upad na teritoriju Izrael prošlog vikenda od oružja su korišćene rakete i projektila, bespilotne letelice koje su bacale eksploziv, i nebrojeno mnogo malokalibarskog oružja i municije, podseća CNN u analizi koja pokuđava da pronađe odgovor na odakle Hamas nabavlja oužje.

Po mišljenju stručnjaka koje je CNN kontaktirao odgovore je kombinacija lukavstva, improvizacije, upornosti i važnog prekookeanskog dobrotvora.

Iranski faktor

Hamas nabavlja svoje oružje krijumčarenjem ili lokalnom proizvodnjom i dobija određenu vojnu podršku od Irana“, navodi se u knjizi  CIA svetskih činjenica.

Dok izraelska i američka vlada tek treba da pronađu bilo kakvu direktnu ulogu Irana u racijama prošlog vikenda, stručnjaci kažu da je Islamska Republika dugo bila glavna vojna podrška Hamasa, krijumčareći oružje u enklavu kroz tajne prekogranične tunele ili čamce koji su pobegli blokada Sredozemnog mora.

„Tunelska infrastruktura Hamasa je i dalje ogromna uprkos tome što je Izrael i Egipat redovno degradiraju“, rekao je Bilal Saab, viši saradnik i direktor Programa za odbranu i bezbednost na Bliskoistočnom institutu (MEI) u Vašingtonu.

„Hamas je primio oružje iz Irana prokrijumčareno u Pojas Gaza kroz tunele. Ovo je često uključivalo sisteme većeg dometa“, rekao je Daniel Biman, viši saradnik u projektu Transnacionalne pretnje u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS).

„Iran je takođe isporučio Hamasu svoje naprednije balističke rakete preko mora, u komponentama za izgradnju u Gazi“, rekao je Čarls Lister, viši saradnik u MEI.

Ali Iran je takođe bio mentor, kažu analitičari.

„Iran je takođe pomogao Hamasu u njegovoj autohtonoj proizvodnji, omogućavajući Hamasu da stvori sopstvene arsenale“, rekao je Bajman iz CSIS-a.

Visoki zvaničnik Hamasa sa sedištem u Libanu izneo je detalje o proizvodnji oružja Hamasa u  intervjuu za arapski informativni kanal Russia Today RTArabic objavljenom na njihovoj veb stranici u nedelju.

„Imamo lokalne fabrike za sve, za rakete sa dometom od 250 km, za 160 km, 80 km i 10 km. Imamo fabrike za minobacače i njihove granate. … Imamo fabrike za kalašnjikove (puške) i njihove metke.

Mi proizvodimo metke uz dozvolu Rusa. Mi ga gradimo u Gazi“, citiran je Ali Baraka, šef Hamasovih nacionalnih odnosa sa inostranstvom.

Reciklaža

Što se tiče većih stvari, MEI-ov Lister je rekao da iranski Korpus garde islamske revolucije, ogranak iranske vojske koji je direktno odgovoran vrhovnom vođi zemlje, daje Hamasovim inženjerima obuku o naoružanju skoro dve decenije.

„Godine pristupa naprednijim sistemima dale su Hamasovim inženjerima znanje neophodno da značajno unaprede svoje domaće proizvodne kapacitete“, rekao je Lister.

A Teheran održava obuku Hamasovih proizvođača oružja aktuelnom, dodao je.

„Hamasovi raketni inženjeri su deo iranske regionalne mreže, tako da je česta obuka i razmena u samom Iranu sastavni deo napora Irana da profesionalizuje svoje proksi snage širom regiona“, rekao je Lister.

Ali kako Hamas nabavlja sirovine za to autohtono oružje takođe pokazuje domišljatost i snalažljivost grupe.

Gaza nema tešku industriju koja bi podržala proizvodnju oružja u većem delu sveta. Prema CIA Factbook-u, njene glavne industrije su tekstil, prerada hrane i nameštaj.

Ali među glavnim izvoznim proizvodima je staro gvožđe, koje može da obezbedi materijal za pravljenje oružja u mreži tunela ispod enklave.

A taj metal u mnogim slučajevima dolazi iz prethodnih destruktivnih borbi u Gazi, kaže Ahmed Fouad Alkhatib, koji je o tome pisao za Fikra forum Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku 2021.

Kada je infrastruktura Gaze uništena u izraelskim vazdušnim napadima, ono što je ostalo – lim i metalne cevi, armatura, električne instalacije – našlo je svoj put u Hamasovim radionicama za oružje, gde se pretvaraju u raketne cevi ili druge eksplozivne naprave, napisao je on.

Recikliranje neeksplodirane izraelske municije za njihov eksplozivni materijal i druge delove doprinosi Hamasovom lancu snabdevanja, napisao je Alkhatib.

„Operacija IDF-a je indirektno obezbedila Hamasu materijale koji su inače strogo nadgledani ili potpuno zabranjeni u Gazi“, napisao je on.

Naravno, sve se to nije dogodilo preko noći.

Ispaliti onoliko municije kao što je ispalio u subotu u tako kratkom periodu znači da je Hamas morao da gradi svoj arsenal, kako krijumčarenjem tako i proizvodnjom, na duge staze, rekao je Aaron Pilkington, analitičar američkog ratnog vazduhoplovstva za pitanja Bliskog istoka i Doktorski kandidat na Univerzitetu u Denveru.

Baraka, zvaničnik Hamasa u Libanu, rekao je da su pripreme za prošlonedeljni napad trajale dve godine.

On nije pomenuo bilo kakvu spoljnu umešanost u planiranje napada, rekavši u izveštajima ruskih medija samo da ih saveznici Hamasa „podržavaju oružjem i novcem“. Prvo i najvažnije, Iran nam daje novac i oružje.

„Važno je zapamtiti da je ispaljivanje gomile raketa zapravo veoma jednostavno“, rekao je Pilkington.

„Ono što je iznenađujuće, … jeste kako ste mogli da skladištite zalihe, pomerate, postavljate i ispaljujete hiljade raketa a da izbegnete izraelske, egipatske, saudijske obaveštajne službe, itd. Teško je videti kako bi palestinski militanti to mogli da urade bez iranskog uputstva.”

Sve o sukobu Hamasa i Izraela možete pročitati na našem BLOGU UŽIVO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari