Izveštaj iz SAD: Rusija je u kampovima držala hiljade dece iz Ukrajine radi “patriotskog” obrazovanja 1Foto: EPA-EFE/SERGIY KOZLOV

Rusija je držala najmanje 6.000 dece iz Ukrajine u kampovima koji imaju za cilj prevaspitavanje u onome što bi moglo da predstavlja ratni zločin, navodi se u američkoj studiji, prenosi portal themoscowtimes.com.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, deca su odvođena u 43 kampa širom Rusije, uključujući Krim i Sibir, radi “proruskog patriotskog i vojnog obrazovanja“, kaže se u izveštaju Humanitarne istraživačke laboratorije Jejl koji je finansirao Stejt department SAD.

Među decom su bila deca sa roditeljima ili jasnim porodičnim starateljstvom, neke je Rusija smatrala siročadima, druga koja su bila pod brigom ukrajinskih državnih institucija pre invazije i ona čije je starateljstvo bilo nejasno ili neizvesno zbog rata, navodi se u saopštenju.

Natanijel Rejmond, istraživač sa Jejla, rekao je da Rusija “čisto krši” četvrti sporazum Ženevske konvencije o postupanju prema civilima tokom rata. Izveštaj je nazvao „gigantskom ćilibarskom uzbunom”.

Ruska aktivnost “u nekim slučajevima može predstavljati ratni zločin i zločin protiv čovečnosti“, rekao je on novinarima.

U izveštaju se traži da neutralno telo dobije pristup kampovima i da Rusija odmah zaustavi usvajanje ukrajinske dece.

Ukrajinska vlada je nedavno saopštila da je više od 14.700 dece deportovano u Rusiju gde su neka bila seksualno iskorišćavana.

U američkom izveštaju, koji se oslanjao na satelitske snimke i javno dostupne informacije, navodi se da je najmanje 6.000 dece poslato u kampove, ali da je taj broj „verovatno znatno veći“.

Rusija je uložila napore u spasavanje siročadi ili dovođenje dece na medicinsku negu. Neki roditelji su bili pod pritiskom da daju saglasnost da pošalju svoju decu, ponekad u nadi da će se vratiti, navodi se u izveštaju.

U njemu se navodi da su ruske vlasti nastojale da pruže promoskovsko gledište deci kroz školske programe, kao i kroz izlete na patriotska mesta i razgovore sa veteranima.

Deca su takođe obučavana za rukovanje vatrenim oružjem.

Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu pre godinu dana, a predsednik Vladimir Putin je negirao istorijski legitimitet susedne zemlje i u septembru je formalno proglasio četiri regiona delom Rusije.

U studiji se navodi da su Putinovi pomoćnici bili blisko uključeni u operaciju, posebno Marija Lvova-Belova, predsednička komesarka za prava deteta.

Prenosi se njena izjavu da je 350 dece usvojeno od strane ruskih porodica i da više od 1.000 čeka na usvajanje.

Najmlađe dete identifikovano u ruskom programu imalo je samo četiri meseca, a neki kampovi su pružali vojnu obuku deci od 14 godina, rekao je Rejmond, dodajući da istraživači nisu pronašli dokaze da su ta deca kasnije raspoređena u borbu.

Ruska ambasada u Vašingtonu je, odgovarajući na izveštaj, saopštila da je Rusija prihvatila decu koja su bila primorana da pobegnu iz Ukrajine.

„Trudimo se da maloletna lica zadržimo u porodicama, a u slučajevima odsustva ili smrti roditelja i rođaka – da siročad prebacimo pod starateljstvo“, saopštila je ambasada na Telegramu.

Takođe su ponovili ruske navode da je Ukrajina, koja koristi zapadno oružje, ta koja gađa civilnu infrastrukturu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari