Toplotni rekordi oboreni širom Evrope: Temperature uznemirile meteorologe, ali ublažile energetsku krizu 1Foto: EPA/MANUEL BRUQUE

Godina je tek počela a u Evropi je oboren vremenski rekord imajući u vidu visoke temperature širom kontinenta, krajnje neuobičajene za ovo doba godine.

Najmanje osam evropskih država, piše CNN, zabeležilo je najtopliji januarski dan ikada: Lihteštajn, Češka, Poljska, Holandija, Belorusija, Litvanija, Danska i Letonija, navodi klimaktolog Maksimilijan Herera, koji prati ekstremne temperature širom sveta.

„To je najekstremniji toplotni talas u evropskoj istoriji na osnovu toga koliko su temperature porasle iznad normalnih“, kazao je Herera za CNN.

U gradovima koji su obično pokriveni snegom u ovo doba godine temperature su porasle na nivoe koje obično beležimo leti, naveo je. Pravi „čudovišni“ deo ove tople čarolije bio je od 31. decembra do 1. januara, dodao je Herera.

Vaduz, glavni grad Lihtenštajna 1. januara zabeležio je vrhunac od 20 stepeni Celzijusa, češki grad Javornik dostigao je rekord od 19,6 stepeni, a Jadlovnik, selo u Posljkoj zabeležio je vrhunac od 19 stepeni Celzijusa. Ukrajina je takođe zabeležila najvišu temperaturu u januaru.

„Kada uzmete u obzir koliko su temperature porasle iznad normalnih trenutne vremenske prilike su čak ekstremnije od toplotnih talasa koji su zahvatili veći deo Evrope prošlog leta“, navodi Herera. „I ne samo da je vrućina neuobičajeno intezivna ona se prostire i na velikom području od granica Evrope sa Azijom do severne Španije“.

„Prvi put toplotni talas u Evropi može da parira najintezivnijem ikada zabeleženom u Severnoj Americi“, ukazuje Herera.

Pokretačka snaga iza izuzetne vrućine bila je topla vazdušna masa sa zapadne obale Afrike koja se kretala širom Evrope donoseći neuobičajeno tople uslove, saopštila je britanska meteorološka služba.

Dok meteorolozi kažu da je prerano sa sigurnošću pripisati ekstremnu vrućinu klimatskim promenama naučnici upozoravaju da ekstremni vremenski događaji postaju sve češći i intezivniji.

„Povećanje prosečnih globalnih temperatura izazvano ljudskim aktivnostima kao što je sagorevanje fosilnih goriva povećava verovatnoću da će temperaturni rekordi biti oboreni“, kaže Rebeka Ouks, naučnica iz domena klime u Met Office.

Rekordne temperature uznemirile su meteorologe ali su takođe uticale na ublažavanje energetske krize na Starom kontinentu.

Cene prirodnog gasa u Evropi porasle su od ruske invazije na Ukrajinu pošto je ruski predsednik Vladimir Putin ograničnio snadbevanje kontinenta a mnoge države su smanjile uvoz iz Rusije.

Ali ovaj talas toplog vremena značio je manju potražnju za gasom što je doprinelo padu cena prirodnog gasa na najniži nivo od kada je Rusija pokrenula ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu februara prošle gdoine, pokazuju podaci Refinitiv.

„Zbog toplog vremena potrošnja energije u Ukrajini je smanjena“, objavio je državni operater električne energije Ukrenegro.

Anton Geraščenko, savetnik ukrajinske vlade napisao je na Tviteru za Novu godinu: „Putin je želeo da zamrzne ukrajisnke saveznike i porazi Ukrajinu. Umesto toga, čak je i vreme na našoj strani“.


Ali dok toplo vreme može doneti olakšanje meteorolozi upozoravaju da ova čarolija nudi uvid u zabrinjavajuću budućnost.

Evropa je ušla na „neistraženu teritoriju“, kaže Herera. „Jedna je stvar pobiti čak i vek star rekord za nekoliko decimala a druga je srušiti oko 5.000 rekorda za dva dana u nekim slučajevima sa marginom većom od 5 stepeni Celzijusa“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari