Javne ličnosti za promene, Rama pomogao Đukanoviću 1"Jednostavnije je glasati za stranku koja ne pripada suprotstavljenim taborima. Građansku": Rambo Amadeus Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Izađite ljudi, glasajte slobodnom voljom, ne nasedajte na provokacije, neke su od poruka koje su ovih dana upućivale nepolitičke javne ličnosti crnogorskog porekla.

Da li bi narod u Crnoj Gori, gde je izborna izlaznost do sada u proseku bila oko 60 odsto, i bez ovih apela iskoristio svoje građansko pravo? Ili će ih ovo bitno razmrdati i uticati na njihov glas?

Ako se uzme u obzir da su se javne ličnosti iz Crne Gore koje nemaju veze sa politikom i ranije politički profilisale, što je naročito učestalo od kada je u Crnoj Gori usvojen osporavani Zakon o slobodi veroispovesti, onda ovo nije novost.

Ljubo Filipović, crnogorski politički analitičar, navodi za Danas da se javne ličnosti iz Crne Gore, „koje svoju karijeru grade u Beogradu“, od početka dešavanja oko Zakona o slobodi veroispovesti, a koji je izazvao burnu reakciju SPC i dela vernika iz Srbije, nalaze pod konstantnim pritiskom da iskažu svoj stav.

„Vlado Georgiev odavno ima svoj stav o politici i u Srbiji i u Crnoj Gori i nikada se nije libio da ga istakne. Ranije je podržavao Demokratski front, a sada će podržati Demokrate“.

Povodom oglašavanja Ramba Amadeusa i glumca Andrije Miloševića, Filipović kaže: „Rambo je prepoznat kao društveni aktivista i duže vrijeme ima principijelan opozicioni stav koji je saopštavao otvoreno i ranije. Mislim da je kod Miloševića ovdje riječ o ustupcima pritisku javnosti koji doživljava u Beogradu, jer se nikada ranije nije izjašnjavao.“

Muzičar Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, napisao je na Fejsbuku da, nažalost, nema pravo glasa u Crnoj Gori, ali da ima, „lako bi se odlučio između nekoliko partija“.

Naglasio je da se zalaže za demokratizaciju čitavog društva navodeći da se to postiže pre svega „tako što se izađe na glasanje, a zatim se glas da nekoj stranci – koja deluje da će se držati zakona i demokratskih principa“.

Izdvojiš jednom u četiri godine sat vremena, dodao je, i nema potrebe za dodatne glavobolje. U razmeni mišljenja sa pratiocima na Fejsbuku Rambo je napisao i: „Jednostavnije je glasati za stranku koja ne pripada suprotstavljenim taborima. Građansku.“

Andrija Milošević je izjavio da su ovu godinu obeležile litije, koje su izgledale, kako je kazao, fascinantno.

„Jedna od najvažnijih stvari u Crnoj Gori sada je da ljudi ne nasijedaju na provokacije i priče koje ih navode da mrze jedni druge, jer se mi međusobno nikada nismo mrzili. To je jedna od stvari koja me najviše boli.“

Premijer Albanije Edi Rama podržao je DPS i Mila Đukanovića. „Hvala što postojiš, dragi Milo i to ne samo za Crnu Goru, nego i za Albaniju i Albance u Crnoj Gori, na Kosovu, svuda u regionu, za naš region kao celinu, napisao je“ Rama u poruci Đukanoviću.

Kako je kazao, „nije vreme za eksperimente koji bi doneli nesigurnost i žaljenje, već ‘odlučno za Crnu Goru’ treba stati iza Mila Đukanovića 30. avgusta i nastaviti zadivljujući rad koji je Crnu Goru učinio blistavom zvezdom našeg regiona…“

Filipović naglašava da je Rama lider Socijalističke partije Albanije, koja je u PES-u (Partija evropskih socijalista), „dakle dele istu evropsku afilijaciju sa Đukanovićevim DPS-om“.

„Ne mislim da je Rama odmogao DPS-u, jer onaj dio biračkog tijela koji osjeća jaku etničku distancu prema Albancima, da ne upotrebim teži izraz, odavno već ne glasa za DPS“.

Sličan stav ima i Veseljko Koprivica, slobodni novinar iz Podgorice, koji smatra da je Rama sigurno pomogao Đukanoviću ovom izjavom, „jer će Albanci ionako glasati za svoje stranke ili DPS“. U Crnoj Gori se „uveliko strahuje od srpskih sveštenika i stranaka da ne naprave haos“, kaže Koprivica.

Marković: Sprema se napad, odgovaramo žestoko

Cetinje – Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković poručio je sa sastanka sa mladima na Ivanovim Koritima da se 30. avgusta odlučuje o odbrani Crne Gore, „koja je napadnuta od iste nacionalne politike koja je Crnu Goru poništila 1918“.

Kako je istakao, „kao i 2006. kada nam je svaki glas bio važan za obnovu državnosti, 30. avgusta je svaki glas važan za očuvanje naše državnosti, za odbranu Crne Gore, jer će ona tog dana biti napadnuta“. „Napadaju je oni koji je nisu želeli 2006. i čiju su preci poništili Crnu Goru 1918.“

„Uveravam vas da su institucije spremne, da bezbednosne službe znaju šta oni rade i na šta su spremni i da ćemo im 30. avgusta žestoko odgovoriti.“ Prema njegovim rečima, Srpska pravoslavna crkva i njeni sveštenici će se posle izbora vratiti u manastire i crkve.

Georgijev vraćen sa granice

Crnogorska Uprava policije saopštila je juče da je pevač Vlado Georgijev vraćen za Bosnu i Hercegovinu sa graničnog prelaza Sitnica „zbog zabrane ulaska u Crnu Goru“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari