Još jedna "Grupa osam" 1FOTO: EPA/ ALEXEI NIKOLOSKY

Nedavni godišnji samit Šangajske organizacije za saradnju (SCO) u Astani, glavnom gradu Kazahstana, privukao je malu pažnju u predominantnim svetskim medijima.

Tu je, međutim, čovečanstvo dobilo novu „Grupu osam (G-8)“, pošto su Indija i Pakistan posle dugogodišnjih detaljnih priprema primljene za punopravne članice SCO, pored NR Kine, Ruske Federacije i centralnoazijskih država Kazahstana, Uzbekistana, Kirgizije i Tadžikistana.

SCO je sada najveća regionalna multilateralna organizacija na svetu. Prostire se po čitavom evroazijskom kontinentalnom delu izuzev Evrope, obuhvata 44 odsto svetskog stanovništva i tvori 24 odsto globalnog ukupnog domaćeg proizvoda (BDP). U njoj su četiri nuklearne sile, Kina, Rusija, Indija i Pakistan. Status posmatrača u organizaciji imaju Belorusija, Mongolija, Iran i Avganistan, a partneri u dijalogu su Azerbejdžan, Kambodža, Jermenija, Nepal, Turska i Šri Lanka. Iran je, uz podršku Kine i Rusije na putu da postane punopravna članica SCO, a Sirija i Egipat su izrazili želju da to postanu. Četiri od navedenih država su u Grupi 20 najvećih privreda u svetu, tri u BRIKS.

Članice SCO su na samitu, takođe, potpisale konvenciju o suprotstavljanju ekstremizmu i usvojile izjavu o obavezivanju na zajedničku borbu protiv međunarodnog terorizma. Samit i jeste bio pretežno posvećen pitanjima bezbednosti Centralne Azije, pošto se smatra da radikalni islamisti planiraju prebacivanje aktivnosti u ovaj region. „Ni Rusija, ni Kina nisu mogle da dozvole terorističkim bandama da, proterane sa Bliskog istoka, besne na njihovim granicama i u samom centru njihovog zajedničkog integracionog projekta“, ocenio je ukrajinski analitičar Rostislav Iščenko.

Još 1996. je tzv. Šangajska petorka (bez Uzbekistana), utvrdila kao primarnu svrhu formiranja, borbu protiv terorizma. Kako ističu kineski stručnjaci, Centralna Azija je dugo vremena bezbedna i stabilna.

Sada SCO upozorava na pogoršavanje situacije u Avganistanu i poziva sve članice da podrže „proces mira i pomirenja“. Talibani, uprkos prisustvu NATO kontrolišu 60 odsto Avganistana. Islamska država Korasan (ISK) – ogranak Daeša u Avganistanu je nedavno osvojila Tora Boru, planinsko i pećinsko uporište talibana iz koga su krajem 2001. američki bombarderi B-52s proterali vođe Al-Kaide, Osamu bin Ladena i Ahmana al-Zavahirija.

Očekivanja su da će sa Indijom i Pakistanom, SCO biti spremniji za suočavanje sa regionalnim i globalnim izazovima koji ugrožavaju razvoj. „Proširenje će, bez sumnje, osigurati da SCO postane moćnija i uticajnija u političkim, ekonomskim i humanitarnim sferama,“ ocenio je ruski predsednik Vladimir Putin na samitu u Astani.

Ima mišljenja da bi sporovi Indije i Pakistana mogli da poremete jedinstvo SCO. Profesor B. R. Dipak sa Centra za studije Kine i Jugoistočne Azije Univerziteta DŽavaharlal Nehru u NJu Delhiju smatra „da će, u krajnjoj liniji, granična pitanja trebati da budu rešavana bilateralno, no sigurno će SCO u određenoj meri, stvoriti okruženje, budući da će se šefovi država češće sastajati“.

Dosadašnja premoć Kine i Rusije u SCO su u nekim sredinama podstakla mišljenja da je ta organizacija manje posvećena miru i ekonomskoj saradnji, a više da bude protivteža uticaju Zapada, svojevrsni „Istočni NATO. „Prijem Indije i Pakistana bi trebalo da odagna takvo poimanje SCO, ocenjuju mediji u Aziji. O tome je na samitu u Astani je govorio i Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš. On je ocenio da SCO postepeno postaje „centar globalne gravitacije i osnova postojećeg svetskog sistema upravljanja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari