Kampanja vakcinacije protiv kovida 19 u američkim bolnicama 1Foto: EPA-EFE/ MARK LENNIHAN POOL; Foto: EPA-EFE/ JUSTIN LANE

Stotine američkih bolnica nastavilo je juče vakcinaciju svojih radnika, dok savezne zdravstvene vlasti odlučuju o vakcini protiv virusa korona od još jednog proizvođača.

U SAD je u ponedeljak počela najveća dosadašnja kampanja vakcinacije u kojoj će vakcinu protiv virusa korona prvi primiti zdravstveni radnici i štićenici domova za stare.

Prva među njima bila je Sandra Linzi, medicinska sestra angažovana na intenzivnoj nezi, koja je vakcinu primila u Jevrejskom medicinskom centru na Long Ajlendu.

„Osećaj je identičan onom kada primate bilo koju drugu vakcinu. Puna sam nade i osećam se rasterećeno. Nadam se da će ovo označiti početak kraja veoma bolnog perioda u našoj istoriji. Želim da ulijem poverenje javnosti da je vakcina bezbedna, rekla je Linzi nakon što je primila vakcinu koju su razvile i proizvele kompanije Fajzer i Biontek. Iv Druso, šef hitne službe u Lenkos Hil bolnici na Menhetnu, je drugi medicinski radnik i prvi doktor u SAD koji je primio vakcinu protiv kovida 19. On ističe da se za mnoge zdravstvene radnike vakcina pojavila tek nakon što su izgubili neke od svojih kolega.

Kako navodi Gardijan, gotovo 1.500 zdravstvenih radnika u SAD je preminulo boreći se na prvim linijama fronta protiv pandemije. Mnogi od njih su se razboleli zato što bolnice nisu mogle da obezbede adekvatnu ličnu zaštitnu opremu, neki od onih koji su zaraženi su pozivani da dolaze na posao zbog manjka osoblja, a mnogi od njih se još uvek bore sa fizičkim i emotivnim posledicama rada. Druso kaže da je imao sreću da ostane zdrav tokom pandemije i da je, kao Afroamerikanac, osećao posebnu odgovornost da se javno vakciniše. „U određenim zajednicama postoji velika zabrinutost i oklevanje kada se radi o vakcinaciji. Unutar tih grupa ima ljudi koji su ranjivi i koji su mnogo više bili izloženi kovidu 19. Zato je veoma važno preneti poruku takvim zajednicama, rekao je Druso i dodao da je nedavno istraživanje pokazalo da samo oko 14 odsto Afroamerikanaca veruje da je vakcina bezbedna.

Šef Pentagona Kristofer Miler bio je među prvim Amerikancima koji su se u vakcinisali i to je učinio pred kamerama, kao podstrek drugima. Skoro tri miliona doza trebalo bi da bude podeljeno do srede, sa ciljem da se vakciniše oko 20 miliona Amerikanaca do kraja decembra i 100 miliona do kraja marta. Uprava za hranu i lekove objaviće analizu još jedne vakcine koja bi uskoro mogla da se pridružiti kompanijama Fajzer-Biontek u borbi protiv pandemije. Ako FDA od svojih savetnika dobije pozitivne preporuke, vakcina kompanije Moderna bi mogla da dobije zeleno svetlo kasnije ove nedelje.

Povodom početka vakcinacije na Tviteru se oglasio i predsednik SAD Donald Tramp. „Primljena je prva vakcina. Čestitam Sjedinjenim Državama! Čestitam svetu!“, napisao je Tramp. U javnosti su se pojavile informacije da će među prvima vakcinu primiti i osoblje Bele kuće, među kojima je bilo zaraženih kovidom 19, ali je Tramp, koji je i sam bio inficiran, to na Tviteru negirao i napisao da će oni biti vakcinisani „kasnije, osim ako to nije neophodno“, što je, kako prenosi Gardijan, poljuljalo poverenje javnosti u vakcinu.

Prošle nedelje su bivši američki predsednici Barak Obama, Džordž Buš i Bil Klinton obećali da će se njihovo vakcinisanje biti prenošeno na televiziji kako bi promovisali bezbednost vakcine. Međutim, mnogi Amerikanci kažu da neće pristati da budu vakcinisani protiv kovida 19. Rezultati istraživanja koje je sprovela agencija Galup pokazali su da 42 odsto stanovništva ne bi primilo vakcinu čak i da im je bila „odmah dostupna i besplatna“. Iako se napredak koji je ostvaren sa vakcinom pozdravlja širom Amerike, ostala je prisutna i sumnja u njenu bezbednost, kao i antivakserski sentiment koji bi mogao da utiče na uspešnost vakcinacije.

Takođe, hitna procedura vakcinacije koja je odobrena u petak za starije od 16 godina izazvala je bojazan kod dela javnosti da je ceo postupak sproveden na štetu bezbednosti. Prema izveštajima medija, Bela kuc´a je vršila pritisak na FDA da hitno odobri vakcinu, pretila otpuštanjima. Šef FDA Stiven Han je to odbacio, naglasivši da su „nauka i podaci bili odlučujući za FDA“. „Radili smo brzo jer situacija izazvana pandemijom tako nalaže, a ne zbog bilo kakvog spoljnog pritiska“, uveravao je javnost i Stiven Hak, poverenik američke Agencije za hranu i lekove. Američka Savezna agencija za vazduhoplovstvo objavila je tokom vikenda da je odobrila Fajzerovu vakcinu za vakcinisanje pilota i kontrolora vazdušnog saobraćaja. Iz ove agencije naveli su da „piloti i kontrolori letova ne smeju da lete ili rade 48 sati nakon vakcinisanja“.

Svetlo na kraju dugog tunela

Sjedinjene Države su zemlja najteže pogođena pandemijom po broju preminulih i potvrđenih inficiranih, sa 300.479 umrlih i 16.519.616 slučajeva zaraze, prema podacima univerziteta Džons Hopkins. Najmanje 6.298.082 se smatra izlečenim. Guverner Njujorka Endrju Kuomo, koji je prvoj vakcinaciji prisustvovao preko video linka, ocenio je da se ukazuje svetlo na kraju tunela, ali je i upozorio da se radi o „dugom tunelu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari