Kina najavila bilionski vojni budžet 1Foto: EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Vojni budžet Kine za ovu godinu će biti za osam odsto veći nego prethodne i iznosiće 1,11 biliona juana ili 175 milijardi dolara, saopšteno je na godišnjem zasedanju Parlamenta u Pekingu.

Kineski premijer Li Kećijang takođe je postavio kao cilj ekonomski rast od 6,5 odsto. Bi-Bi-Si podseća i da se očekuje da Nacionalni narodni kongres (NNK), najviše zakonodavno telo Kine, ukine ograničenje od dva petogodišnja mandata predsedniku i potpredsedniku zemlje, što bi moglo omogućiti Si Đinpingu da duže ostane na čelu države. Ta inicijativa, koja je naišla na kritiku u samoj zemlji, potpomogla je Siju da učvrsti status najmoćnijeg kineskog lidera posle Mao Cetunga.

Prema pisanju agencija, hiljade kineskih delegata su plan za ukidanje ograničenja predsedničkog mandata kada je saopšten na sednici dočekali gromoglasnim aplauzom. Glasanje o tom predlogu će biti održano 11. marta i očekuje se da bude jednoglasno usvojen. NNK uglavnom ozvaničava odluke koje je već donela Komunistička partija Kine. Sednica je održana uz stroge mere bezbednosti, a disidenti su uklonjeni iz Pekinga uoči početka.

Vlada je saopštila da će se ove godine usredsrediti na tri glavna cilja – rešavanje pitanja izloženosti Kine finansijskom riziku, zauzdavanje zagađenja životne sredine koje je uzelo maha i nastavak borbe protiv siromaštva. Li je u obraćanju parlamentu rekao da vojska mora da bude „jaka kao kamen“ usred „značajnih promena u nacionalnom bezbednosnom okruženju“.

Povećanje potrošnje koje je najavljeno u izveštaju o budžetu smatra se pozitivnim indikatorom strateških ambicija Kine, koja nastavlja da modernizuje svoju vojsku, inače najveću na svetu, i razvija infrastrukturu u spornim područjima kao što su Južno kinesko more i pogranični himalajski regioni, ukazuju analitičari. Najavljeno povećanje potrošnje će uneti dodatnu nervozu među regionalne rivale Kine iako je takav scenario bio očekivan.

Kina je sada druga najveća ekonomija na svetu. Pošto je godinama beležila rast, milioni ljudi su podignuti iz siromaštva, te je došlo do povećanja broja građana srednje klase, piše Bi-Bi-Si. U Kini ima i oko sto milijardera, od kojih su mnogi članovi Kineske narodne političke konsultativne konferencije (KNPKK), glavnog savetodavnog tela državnih institucija, koje takođe zaseda ove nedelje. Međutim, uzdanje u pozajmice kada je reč o pospešivanju rasta dovelo je do političke zabrinutosti u vezi sa rizikom duga. Kao što se i očekivalo, Li je rekao da je zauzdavanje tog rizika jedan od ključnih ciljeva ove godine, obećavši „pooštravanje unutrašnje kontrole rizika u finansijskim institucijama“, kao i „ozbiljnu prevenciju aktivnosti kojima se krši zakon, kao što je nelegalno privlačenje finansijskih sredstava i finansijska prevara“.

Upozorenje Tajvanu

Kineski premijer Li Kećijang je juče ponovo upozorio tajvanske nacionaliste na vlasti, rekavši da Peking „nikada neće tolerisati nikakve separatističke planove ili aktivnosti u cilju uspostavljanja ‘tajvanske nezavisnosti'“. Peking Tajvan smatra otcepljenom provincijom koja će na kraju ponovo biti deo Kine iako mnogi na Tajvanu žele zasebnu državu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari