Kina odbacuje optužbe EU 1Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Kineske diplomate su juče odbacile tvrdnje Brisela o navodnim sajbernapadima iz Kine na bolnice u EU.

U saopštenju od utorka predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen se navodi da je ona rekla kineskom predsedniku Si Đinpingu da je EU videla „sajbernapade u prošlosti na kompjuterske sisteme, bolnice i zna poreklo tih napada“.

Fon der Lajen je dodala da je „jasno ukazala da se to ne može tolerisati“.

Reagujući na saopštenje, predstavništvo Kine u EU je zatražilo od evropskog bloka da predstavi dokaze.

„Ovi komentari su potpuno neprihvatljivi i zatražili smo da EU predstavi dokaze“, rekao je za politico.eu portparol kineske misije u EU.

„Žestoko se protivimo i posvećeni smo borbi protiv svih oblika sajbernapada i sajberkrađe u skladu sa zakonom.“

On je dodao da „svaki sajbernapad koji može da osujeti globalni odgovor na pandemiju treba svi nedvosmisleno da osude“.

Portparol Evropske komisije je juče odbio da da detaljne dokaze za tvrdnju EU, rekavši da „ne odaje informacije o bezbednosnim incidentima“.

Portparol je ponovio da su „od početka pandemije detektovane značajne ‘fišing’ i ‘malver’ distribucione kampanje, aktivnosti skeniranja i napadi distribuiranog odbijanja usluga (DdoS), pri čemu su neki od njih uticali na važne infrastrukture koje su od suštinskog značaja za upravljanje krizom“.

Međutim, ovi napadi nisu dovedeni u vezu s malicioznom namerom neke strane vlade kada je krajem aprila na njih ukazao visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, piše politico.eu.

Portparol je rekao da se poruka koju je Fon der Lajen u utorak uputila kineskom predsedniku na video konferenciji na visokom nivou „odnosi na sve, bez obzira ko iza toga stoji“.

Incident je zbunio analitičare u vezi s tim kakve dokaze ima EU o kineskim hakerskim grupama koje su tokom pandemije targetirale evropske bolnice i zdravstvene institucije.

„Ovo je prilično jaka izjava bez mnogo detalja“, rekao je Tison Barker, analitičar iz Aspen instituta Nemačka.

On je rekao da su glavnim optužbama Evropske komisije otvorena pitanja „gde je do incidenta došlo i koliko je njena izjava usklađena sa izjavama nacionalnih vlada“.

Stefan Soesanto iz Centra za bezbednosne studije ETH u Cirihu je rekao da se izjava uklapa u „strategiju Komisije da Kinu predstavi kao kršioca međunarodnih normi i međunarodnog zakona“, ali je dodao da EU treba da bude jasnija u vezi s tim kakvu vrstu sajbernapada smatra kršenjem međunarodnih normi i koju ulogu kineska vlada ima u takvim napadima.

„EU kao celina mora da se ujedini i pronađe jasnu definiciju onoga što smatra sajbernapadima“, rekao je Soesanto, zahtevajući „jasnu definiciju onoga o čemu pričaju“.

SAD, NATO, EU institucije i agencije i nekoliko evropskih zemalja su proteklih nedelja prozivale sajberkriminalce i hakerske grupe zbog napada na bolnice, zdravstvene institucije, institute za medicinska istraživanja i organizacije kao što je Svetska zdravstvena organizacija.

Portparol Evropske komisije je juče rekao da je EU „intenzivirala saradnju i koordinaciju“ i uspostavila „sajber operativnu grupu za kovid 19“, reagujući na sajber bezbednosne pretnje tokom pandemije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari